Wekerle - (1) Garázsvásár Fesztivál, (2) KÖZÖS kávézó és konyha

2023/4

Wekerlei Garázsvásár Fesztivál

Debreceni Zsuzsával – népszerű nevén Debizs-zsel – online teáztunk, és mesélt nekem a már hagyománnyá vált és Budapesten nagyon népszerű, országszerte ismert rendezvényről, a Wekerlei Garázsvásár Fesztiválról, illetve az azt megelőző és megalapozó közösségi programokról.

Tudom, hogy nagyon sok, a fenntarthatóság témájához kapcsolódó programot szerveztél az utóbbi közel másfél évtizedben. Mesélsz nekem arról, hogy is kezdődött mindez?

A fiam 2 éves lehetett, amikor szerveztem egy babaruhabörzét, mert nem jutottam be soha a mások által szervezett babaruhabörzékre. Már akkor gondolkoztam Garázs sale-ben, de mivel akkor még nem nagyon voltak közösségimédia-felületek, nem bíztam benne, hogy a plakátolással a kis közünkbe tudtam volna számottevő embert csábítani. Egy ismerős javasolta a Munkás Szent József Közösségi Házat, megkerestem őket, szívesen fogadták az ötletet, és ott tartottuk meg a földszinten az első bababruhabörzét.  Sörpadokból és asztalokból U alakban rendeztük be a termet, ahol kb. 20 árus fért el. A vásározási szándék ennél sokkal több emberben volt meg, így volt, hogy évente 6 alkalommal is rendeztünk vásárt, hogy mindenkinek jusson lehetősége a kinőtt ruhákat és játékokat, babás kiegészítőket árusítani. Ebben az időben lettem tagja a Wekerlei Társaskör Egyesületnek, így a bababruhabörze állandó programja lett a Társaskörnek. 

Nagy volt az érdeklődés mindig a börzéken, és az állateledeles úr javasolta, hogy biztosan lennének a gyerekes családokon kívül mások is, akik bolhapiac keretei között kínálnák a megunt vagy soha nem használt holmijaikat a Kispiacon. Az ötletet felvetettem a WTE-ben, és Nagy Tamás társasköri elnökségi tag, aki ekkor MDF színekben képviselő volt a 19. kerületi Önkormányzatban, bevitte a testület elé az ötletet. A képviselő-testület támogatásával 2009-ben rendeztük meg az első eseményeket. Évente négy alkalommal, tavasszal és ősszel volt 2-2 hétvégi alkalom szintén a WTE égisze alatt.  Hogy minden érdeklődő lehetőséget kapjon, ezért aki az egyik tavaszin volt, az a másodikon tartalékos lett, ugyanígy az őszin. Regisztráció a Társaskörnél volt, a beosztást én csináltam. A Kispiac volt az állandó helyszín a felújításáig. Felújítás után az önkormányzat különféle szabályozásokra hivatkozva sokáig nem akarta engedélyezni, attól függetlenül, hogy a felújításban a közösségi programok megvalósítása is szerepelt. A Wekerlei Társaskör csak nemrégiben érte el, hogy újra lehessen Bolhapiac, azóta tehát ismét megtartják a rendezvényeket a Kispiacon, kicsit megváltozott feltételekkel. Remélem, sikerül újra felvirágoztatni a valaha oly népszerű programot. 

Évi három alkalommal ruhacserét is szerveztem, kb. 4 éven át a Wekerlei Kultúrházzal közösen a Társaskör égisze alatt. Bedobtam a kérdést a helyi csoportokba, és nagy volt rá az érdeklődés, így egy lelkes csapattal megszerveztük az eseményt. Az elképzelés az volt, hogy mint a barátnős ruhacseréken, itt is hoznak különféle méretű, jó állapotú ruhákat és kiegészítőket, ezek között lehet válogatni és hazavinni a szabályzat alapján.  Maximum 10 ruhát és 5 kiegészítőt lehetett hozni és vinni is. De jöttek többen, akik harácsoltak, vagy divatjamúlt darabokat hoztak, így elmúlt a barátságos hangulat, és abbahagytam a szervezést. A Wekiben (a 2017 őszétől a Covidig működött CoWorking irodámban) folytatódott a ruhacsere, ahová már csak a saját ismerőseimet hívtam, akik tudják miről szól ez a dolog. 

2012 őszén láttam, hogy Garázsvásárt hirdetnek Wekerlén. Az ötlet nagyon tetszett, már csak azért is, mert éppen költözés előtt álltunk, és azt is tudtam, hogy nem akarok minden dolgot átvinni az új házba.  A „Kipakol a Csaba köz” vásáron 3 udvarban lehetett kincseket találni. Meghirdettem a helyi közösségi felületeken, és azt tapasztaltam, hogy nagyon sokan jönnek úgy, hogy a környéken velünk egy időben lévő garázsvásárokat is körbejárják.  Szöget ütött a fejemben, hogy érdemes ezt a programot egyszerre több helyszínen is megrendezni, így a nagy sikerre való tekintettel megkérdeztem néhány helyi lakost, barátokat, közelebbi ismerősöket, kit érdekel ez a lehetőség, kivel tudunk összefogni. A konyhánkban volt az első megbeszélés, és itt találtuk ki a fesztivál, illetve a garázsvásárok alapjait is: regisztráció, helyszínek jelölése lufikkal, lepedőből készített molinó a Garázsvásár felirattal, lista a helyszínekről stb. 2013 tavaszán 6 helyszínen 16 árusító család részvételével rendeztük meg az első hivatalos Garázsvásárt Debizs és a Tessék Csak közös szervezésében Wekerle-telepen.  A garázsvásárok exponenciálisan növekedtek. 2014 őszétől regisztrációs díjat kellett a résztvevőknek fizetni, és a szolgáltatások is kibővültek. A helyszínek kezdő csomagot kapnak: helyszín száma, egységes feliratú molinó, amit a kezdetekben (illetve amikor újak készülnek, néha most is) a helyszínnek kellett kiszínezni, díszíteni, befőttesüveg adománynak, szórólapok, plakátok, A3 térkép, az aktuális játék leírása. Mindig javasoltuk, hogy tegyenek ki kínálóasztalt, mert ha valaki nézelődés közben eszeget, akkor hajlamos több időt tölteni egy helyszínen, és nagyobb kedve van a vásárláshoz is. A csipegetnivalóért nem lehetett pénzt kérni, de adományt el lehetett fogadni, így indult az adománygyűjtés.  Készítettünk lezárt befőttesüvegeket, amiben a pénzt gyűjtötték a helyszínek.  legtöbbször a Kispesti Tanodának gyűjtöttünk pénzt. Idén 300 ezer Ft gyűlt össze a Kispesti Tanoda javára.  Manapság már van pályázat az adományra. Idén egy kedves gyömrői állatmenhely is pályázott, amelyet a kiírás miatt nem tudtunk támogatni. 

Kísérő programként bringóhintót lehetett bérelni a Másik Boltból, Kicsi Vu (Farkas Viki) bisztrót, gasztro-cafetériát csinált, volt játék és sok-sok boldog vásárló. Az egyik évben kisvonat járt körbe a helyszínek között. Sípolással jelezte az érkezését és hogy felszállhatnak az utasok a következő, térképen jelölt garázsvásárhelyszín felé. Kezdetben idegenvezetés volt a telepen a Wekerlei Társaskör közreműködésével, sőt, a mai napig szokott lenni garázsvásár tematikájú séta, ma már a Wekerlei Séták csapat szervezésében. Volt, hogy más művházas programmal egyidőben volt a vásár, megoldottuk a problémát kölcsönös reklámozással. Az elmúlt pár alkalommal fizetős kreatív programot, workshopokat is szerveztünk, helyi ismerősöket vontunk be. Jelképes összegért többek között olyan fantasztikus programokon vehetnek részt az érdeklődők, mint a Nemiskacat workshop és színkereső játék, Retikül és ami belefér, Krisztivel újrahasznosítás, vagy farmerdzseki festés, a Post Balatonon pizzasütés, illetve kerámia workshop és kertmozi. 

Elképesztő volt hallgatni ezt a temérdek programot, és elképzeltem, hogy milyen nagy munka lehetett ezt egyedül, illetve minimális segítséggel megszervezni. Mi történt a Covid után? Új szelek fújnak a Wekerlei Garázsvásár Fesztivál körül is? 

A Covid miatt 3 vásár elmaradt, jól esett a pihenés ebben az időben. 2021 őszén volt a következő vásár, de ez után már nem akartam egyedül szervezni, és a legjobbkor feltűnt Máté. Vele a Wekiben ismerkedtem meg. Nagyon agilisnak tűnt már akkor is, holott akkor még nem is laktak itt a Wekerlén.  Miután ide költöztek nagyon sok dologban segített a wekerlei Facebook-csoportokban, a saját házuknál sok dolgot megszervezett, ő lett a közös képviselő is pl. És ami nem elhanyagolható: imádták a garázsvásárokat a későbbi feleségével, Fruzsival együtt. Felhívtam Mátét és megkérdeztem, hogy átvállalja-e a szervezéseket. Végül úgy döntöttek közösen, hogy csatlakoznak a csapathoz, ha maradok, és beállnak mellém. Felhívásomra beszállt még Detti is hozzánk, és Mátéékon keresztül újabb szervezők is csatlakoztak.  Név és lakcím alapján szinte az összes árust ismerem már, tudom kinek mi a specialitása, de nagyon jól jön a fiatalos lendület és gondolkodás a szervezésben. 

2022-ben lett honlap: https://www.wekerleigarazsvasar.hu/ és új, digitális megoldásokat is alkalmazunk a regisztráció és tervezés során.

Egy biztos, a Garázsvásár Fesztivál sikere töretlen és mi lelkesen folytatjuk tovább a megkezdett munkánkat.

 

KÖZÖS – kávézó és konyha a Wekerlei Kispiacon  

A megnyitása óta nagy rajongója voltam ennek a nem csak a Wekerletelepen ismert helynek. A sokféle zöld témában aktív Tracey-t és a fenntarthatóságot szem előtt tartó lelkes csapatot már régóta ismerem személyesen, így én is nagyon örültem, amikor 2020-ban megnyílt ez az egyedülálló helyiség: 100 %-ban vegán, helyi és szezonális, és csomagolásmentes alapanyagok felhasználásával készültek a finomabbnál finomabb fogások a konyhájukban. 

Legendás a vegaburgerük és a Dél-Angliából, Cornwallból származó scone, a töltött batyu is. 

A KÖZÖS Facebook oldalán a következő bejegyzést olvastam szeptember 26-án. 

„Óriási sajnálattal kell bejelentenünk, hogy a KÖZÖS stáb ettől a héttől nem főz rátok. Bevetettünk minden tőlünk telhetőt, hogy fenntartsuk a város legzöldebb vendéglátó helyét, de a növekvő és váratlan költségek egyszerűen ellehetetlenítettek minket, innentől nem észszerű folytatnunk, minden szempontból feléltük a tartalékainkat. Így a kötényeket most szögre akasztjuk. Fájdalmas pillanat ez nekünk is, 5 éve állt össze a szövetkezeti csapat, 3 éve működtetjük a konyhát legjobb tudásunk szerint, mondhatjuk elérzékenyülve, hogy valami értékeset teremtettünk együtt. Örültünk, hogy partnerek voltatok egy etikus, kislábnyomú vendéglátási kísérletben. Eddig a szomorúság.

De a helyiség elsődleges funkciója továbbra is az, hogy ez egy közösségi tér, ez pedig nem a vendéglátáson múlik, inkább rajtatok. Mi lesz itt a jövőben, milyen közösségi funkcióval működjön tovább? Három hónapot adunk magunknak újraszabni a kabátot, és erre most ötletpályázatot írunk ki: 

Újratervezés! 

Kell neked a KÖZÖS? 

  • Van egy közösségi, zöld, a társadalmi szolidaritást, szociális törődést képviselő ötleted, amit szeretnél megvalósítani itt a közösségi térben?
  • Van egy közösségépítő ötleted, ami otthont keres? 
  • Vagy egy zöld álmod, ami megvalósításra vár? 
  • Vagy egy helyiközösség-támogató szolgáltatás, aminek kell egy tér? 
  • Lehet, hogy egy helyiséget keresel, ahol be lehet rendezni egy pop-up upcycling projektet? 
  • Vagy egy csendes helyet, ahol lehet összejönni egy kis egymást támogató csapatmunkára? 

Lehet, hogy a KÖZÖS a te helyed? Érdekel ez a lehetőség? Írd le egy oldalban, hogy mit csinálnál itt, ahogy jól esik, akár rajzokkal, fényképekkel, és küldd el az awkszovetkezet@gmail.com címre október 15-ig. 10 napon belül válaszolunk, meghívunk egy beszélgetésre, ahol kitaláljuk, hogyan tudunk együttműködni, mit csinálhatunk KÖZÖSen”

Most november közepe van, egy forró tea és az elektromos radiátor mellé húzódva beszélgetünk Tracey Wheatley-vel a jelenleg még mindig zárva tartó KÖZÖSről. 

Hogy jött létre a KÖZÖS? Mi is történt a gondolat megszületésétől az isteni vegán fogásokon át a kényszerű bezárásig?

A zöldítő tevékenység úgy indult, hogy a kétezres évek elején Romhányi Mari, a Wekerlei Társaskör önkéntes szervezője bevont engem és másokat, hogy a közösségfejlesztő munkának legyen zöld lába is.  Így jött létre a Zöld Hajtás, aminek az volt a koncepciója, hogy tevékenységeink által kevésbé terheljük a környezetünket, így javuljon az alkalmazkodó képesség és az együttműködés a Wekerlén élők között. 

A célok elérését az is segítette, hogy az aktív közösségünk Átalakuló Wekerle néven a nemzetközi Átalakuló Közösségek hálózat (https://transitionnetwork.org/)  tagja lett. Számos Magyarországon tevékeny kisközösségekkel kapcsolatba léptünk, Átalakuló Közösségek hálózatot kezdtünk létrehozni. Más nemzetközi projektekbe is bevontak bennünket, igy a Kispesti Önkormányzattal közösen az  Önkormányzatok Átalakulásban nemzetközi projektnek mi lettünk az egyik pilotprojektje. Ez elsősorban azért, mert Ferenczi István mint egyik társunk a projektben önkormányzati képviselő lett, ami nemzetközi szinten érdekes volt a többi projektpartnernek. Így kezdődött egy viszonylag jó “ráhangolódás”, egy jobb civil-önkormányzati együttműködési kultúrában reménykedtünk.

Volt ennek előzménye: az Önkormányzat kétszer is indult a főváros Térköz pályázatán. Mi írtuk a közöségszervezési és környezetvédelmi részt. Akkor a cél az volt, hogy megerősítsük a helyi kispiacot, legyen élménypiac a gyerekeknek, és hogy a piacon legyen egy közösségi konyha, hogy az emberek jobban megismerkedjenek a fenntartható ételekkel. 

A második pályázat sikerrel zárult, így elkezdődhetett a Kispiac felújítása és átalakítása. Ezzel együtt pedig a KÖZÖS tervezése és megvalósítása. Hogy az Önkormányzat szerződni tudjon velünk, szövetkezetet hoztunk létre 2019-ben.

2020-ban nyitottunk meg, aztán nemsokára jött a Covid, majd az energiaválság, ezért soha nem tudtuk azokat az értékeket teremteni, amit szerettünk volna, legalábbis nem olyan mértékben és nem könnyedén. Mindig volt egy „fussunk magunk után” helyzet. Mint most is, amikor itt ülünk a bezárt helyiségben egy radiátor mellett. Leszereltük a gázradiátorokat, mert mindenkinek át kell állni villanyáramra, ami jelenleg drágább a gáznál, de hosszabb távon remélhetőleg ez a helyzet változik. Az átállás pedig rengeteg plusz költséget ró ránk, amit próbálunk “kreatív módon” megoldani.      

Nehézkes az önkormányzati kapcsolattartás a döntéshozatal lassúsága miatt, az oda-visszaság miatt. Kiszámíthatatlan és sok rosszindulatú, saját magát pozicionáló, ‘izomemberrel’ van dolgunk. Ez a legnagyobb akadálya a helyi színtű fejlődéseknek, ami óriás bűn. Ezt jól példázza, hogy a rezsiárak növekedését már tavasszal jeleztük a polgármester úrnak itt az úgynevezett önkormányzati tarifán kapjuk az áramat, tízszeres áron! Tudtuk, hogy Kispest is kapott támogatást a kormánytól a gáz árának kompenzálására. Ígéretet kaptunk, hogy mi is kapunk támogatást, de a mikor és hogyan kérdésre még a mai napig várjuk a választ. 

De szerencsére sokan vannak, akik szeretik az ötletünket, és akiknek fontos a KÖZÖS életben tartása. Sokan saját munkával és adományokkal is hozzájárultak a helyiség berendezéséhez is: bontott nyílászárókkal, krétafestékkel, kisebb-nagyobb tevékenységekkel. Már szerveztünk támogatói pizzaestet is a bérleti díj kifizetésének megsegítésére. A pizza árával, vagy nagyobb összeggel is támogatták a Közöst jónéhányan. 

Még saját ‘tankertet’ is létrehoztunk.

A Közös előtti teraszon 5  db magaságyást építettünk egy különös víztakarékos locsoló módszerrel, meg fákat is védtünk, mivel újrahasznosított wekerlei ajtókból építettük nagyon szépek lettek! Itt terem      a konyhánkban felhasznált zöldségek egy maroknyi mennyisége, de örülnek a vendégeink ha kiküldjük őket egy kis salit és fűszereket hozni maguknak. De tökök és paradicsomok, illetve batáta és articsóka is termett a magaságyásokban, mindenki csodálkozott a tavalyi 11 kilós batátánkon.  Jó apropót szolgáltatnak arra, hogy a felénk járókkal elbeszélgethessünk a vegyszermentes zöldségtermesztésről, a fenntartható élelmiszertermelésről, az évszakos táplálkozásról. Soha nem gondoltuk volna, hogy az articsóka magja ilyen jó beszédtéma lehet a Wekerlén.  Más, ha tevékenységen keresztül tudunk beszélni emberekkel, mint ha csak elméletről beszélnénk. És más, ha az emberek megkóstolhatják a kerti termésből készült ételeket is. 

A kávézó most átmenetileg bezárt,  csak egy-egy napra nyitunk ki, de mi a KÖZÖS-ben igyekszünk olyan programokat szervezni, amikkel a missziónkat támogatjuk: a zsámboki biokertből származó zöldségkosarakat nálunk lehet átvenni, Ökoköröket tartunk a háztartás zöldítése iránt érdeklődőknek, filmvetítéseket, beszélgetéseket a fenntarthatóság, klímaváltozás témájáról, gyerekprogramokat. Kisebb képzéseknek és civil megbeszéléseknek is adunk helyet.  Büszkék vagyunk rá, hogy a Felelős Gasztrohős csapatától 2021-ben megkaptuk a zsűri szavazata alapján a Fenntartható Vendéglátóhely minősítést. 2022-ben pedig a Szatyorral közösen a mester szintet. Nagyon szeretnénk, ha a megkapott minősítést a jövőben is újból kiérdemelné a konyhánk. 

Amíg kényszerűen zárva tartunk, “Több, mint vegán” etikus catering szolgáltatást indítottunk be, ezzel teremtünk bevételt a helyi átalakulásoknak, meg az újranyitást is napirenden tartjuk. Ez meglepően jól megy, nagyon bátoritó visszajelzéseket kapunk. Eddig egyetemek, kisebb cégek és több nagyobb zöld civil szervezet rendeléssel segít minket, mostanában naponta kapunk megkeresést, ami nagyon lelkesítő!   Jó tudni, ha egy helyi összefogásból kinő sok fontos kampány és egy közösségi vállalkozás, hogy ez másoknak is fontos a saját kis városnegyeden kívül.

wekerleigarazsvasar.hu/

www.facebook.com/kozoskavezo/

 

Szerző:

Nagyistókné Ekler Éva közgazdász-tanár, közösségfejlesztő, coach. 10 évig dolgozott vidéki mélyszegénységben élő emberekkel, hozzásegítve őket az önellátás alapjainak elsajátításában. A soroksár-újtelepi Jószomszédok Egyesületet azért hozta létre, hogy programjaikkal közelebb hozzák egymáshoz a kerületben élő lakosokat. Az egyesület üzemelteti a Dorottya Közösségi kertet. Magánéletében és munkájában is fontos szerepet kap a fenntarthatóság kérdése.