Visszajátszás – újraírás

2023/4

Művészeti eszközök használata a közösségekben

Másfél éves projekt során azt vizsgáltuk saját megéléseinken keresztül, hogyan járulhat hozzá, milyen változásokat hoz a közösségben a racionalitáson túli elemek, a művészeti eszközök alkalmazása.  Erre az útra a megtapasztaláson keresztüli megértésért indultak el 2022 tavaszán három szervezet szakemberei a Visszajátszás – újraírás Erasmus+ projekt keretében.  A művészeti eszközöket, melyeket használtunk, 4 művészeti ág adta: a költészet (verselés), a képzőművészet – képalkotás, a zene és a playback-színház. 

Miért épp a művészetek? A világ megértésének útja a tudomány mellett a művészeteken keresztüli megértés, megélés. Ugyanoda tart, más utakon. Világunkban mégis szinte egyedüli az ész, a racionalitás uralma. Közösségfejlesztőként azt a másik utat még nem jártuk, azon nem kerestük a megoldási lehetőségeket. Ez az út a művészeteken keresztüli megélés, megértés jelentett izgalmas kihívást és egy válaszkeresési utat azokra az új kihívásokra, melyek az elmúlt 4-5 évben világunkat jellemzik. A XX. század második felében a közösségek ellehetetlenítése direkt hatalmi beavatkozások révén történhetett. Ezt később tudományos eszközökkel lehetett tudatosítani, hatásait megérteni, és viszonylag nyilvánvaló volt a „visszaút”, az újraépítés iránya is. Mai világunk sokkal kifinomultabb eszközökkel, mondhatni indirekt módon hat – gátol, nem lerombolja a közösségeket, hanem gyakran már azok létrejöttét is akadályozza. A hatások világméretű jelenségek révén érkeznek, nem a helyi és nem direkt tiltás által, hanem (köz)hangulaton, érzéseken, érzületeken keresztül gátolják az egyént a kapcsolódásaiban. Világjelenségek részesei vagyunk, ahol az elmúlt években a távolságtartás, az elzárkózás mint az „élet-védelmi” alapvetés narratívája épült be a közbeszédbe. Ez bizalmatlanná tesz, távol(ságot) tart, óvatosságra int, félelmet, de legalábbis gyanakvást kelt. Arra szólít fel: ne menj közösségbe!  Ezáltal a meglévő közösségek is meggyengülnek, de az újak épülése sokszorosan megnehezített, és a közösségek nélkül az egyének is veszteségeket élnek meg, kisebb vagy nagyobb mértékben veszélyeztetettekké válhatnak.  

Ha vissza szeretnénk szerezni hitünket és cselekvési terünket ebben a környezetben, új lehetőségeket, eszközöket (is) érdemes keresni, amivel újraírhatjuk ezeket a narratívákat. A projekt tervezésekor erre a művészeteket, a művészeti eszközöket láttuk alkalmas eszköznek. 

Találkozások a közösségi művészetekkel, a közösségi alkotással való munka élményeinek kísérletei már több mint egy évtizede fel-felbukkannak, bukkantak, a KÖFE szakmai kereteiben is megjelentek. Több Nyári Egyetemen műhelyekben ismerkedhettek a résztvevők például a közösségi festéssel: Katona Kriszta Murál Morál, évekkel később László Eszter vezetésével. Fórum színházi műhelyt vezetett Balogh Flóra és Kosztyi Klaudia Kunbábonyban. Ők a fórumszínházat mint a Dialóg Egyesület Észak-Abaúji tapasztalatát hozták el, mutatták meg. 2017-től a nyári egyetem programjában rendszeresen szerepel valamilyen művészeti, közösségi alkotási ajánlat, lehetőség.  A playback-színházi első személyes élményt a Szövetség utcai iroda birtokbavétele, az érkezés pillanatának playback-színházi feldolgozása adta, 2016 novemberében. A Parola hasábjain megjelent a közösségi színházról és a playback-színházról írás (2017/2), annak társadalmipárbeszéd-színház (TPSz) formájában történő alkalmazását egy évvel később, a 2018/1 számban mutattuk be. A Dialóg Egyesület is használta, használja egyes programjaiban a playback-színházat. A KCM (Közösségi és Civil Tanulmányok mesterképzés, ELTE) képzés része a részvételi színház megismerése és megtapasztalása. Ezek az előzmények bizakodóvá tették a kezdeményezőket azzal kapcsolatban, hogy nyitottság és fogadókészség van, lesz lehetőség a kicsit mélyebb ismerkedésre, kipróbálásra, vizsgálódásra, kiderülhet hogyan használhatóak a művészeti eszközök közösségekben. 

A Visszajátszás – újraírás projektben arra vállalkoztunk, hogy a művészeti eszközöket saját élményen keresztül megismerjük, megismertessük a résztvevőkkel, megtapasztaljuk és megtapasztaltassuk az érdeklődőkkel szakemberek vezetésével. Tapasztalatai(n)kat a résztvevőkkel közösen elvigyük és kipróbáljuk más-más közösségekben. Együtt csináljuk, hogy ők is saját élményt szerezzenek. Visszajelzéseket gyűjtünk, ezáltal tudatosítjuk a résztvevők és az újabb és újabb közösségben alkotók élményeit. A megszerzett tudatosság és megértés jelenti az alapot a célzott használathoz.    

A Közösségfejlesztők Egyesülete partnere volt a folyamatban a Panta Rhei Egyesület (Sepsi Playback Társulata) és a Vitakultúra Egyesület. A Sepsi Playback Társulat már több éve ismeri és használja a playback műfaját és eszköztárát playback-színházi előadásokon.  Keresték azt az utat, ahogyan ők ezt a tudásukat, eszköztárat közösségek számára hasznosíthatják. Közösségfejlesztő módszerekkel, eszközökkel bővíthetik tudásukat. Ez hozta őket a közös munkában. A Vitakultúra Egyesület azokat a szakembereket adta a projektbe, akik művészeti eszköztárral két évtizede dolgoznak közösségekben. A KÖFE a megismerés, kipróbálás, élményszerzés, tapasztalás lehetőségét kapta a projekt által.

A mód, ahogyan dolgoztunk: Éld meg! Tedd meg! Értsd meg! Élmény – cselekvés – tudatosítás. Mindezt e kulcselemek egészítették ki: lelassítás – megállás, meghallgatás, kapcsolódás. 

E hármasság a világra, magamra és a másikra vonatkozik. A lelassítás, megállás a környezetünkben zajló történésekhez képest megállást jelent. Egy kitüntetett „pillanat”, lehetőség, amihez azzal teremthetjük meg a teret, ha a szokásos tempót, működést, feladatlistát stb. felfüggesztjük. Megállunk nem csak fizikailag, hanem lélekben is. Ez azt jelenti, hogy figyelmünket (gondolatainkat) önmagunkra és társainkra tudjuk fordítani.  Meghallani, meghallgatni – nem is olyan könnyű. Főleg ezt önmagunkra értelmezni! Tudatosítani saját állapotunkat (fizikai, érzelmi állapot, hangulat, szükségleteim…), kapcsolódni önmagunkhoz. Ha ezt ki tudjuk fejezni, megosztani, elmesélni, akkor kapcsolódni tudunk a másokhoz. 

Különböző formákban, keretek között dolgoztunk. A projektben ezek egymásra épülő, egymást erősítő lépések voltak, ám minden elem önmagában is alkalmazható, bár az élmény, a pozitív élmény az első, ami mozgásba hoz.

Akcióink és tapasztalataink:

  • A történetmesélés – ráhangolódás 
  • Kóstoló – saját élmény
  • Alapozó képzés – ismerkedés a művészeti eszközökkel 
  • Alkalmazott eszközök képzés – playback-színházi eszközöket ismerőknek
  • Gyakorlás, alkalmazás a résztvevőknek – kóstoló új közösségek számára 
  • Nagy események – összművészeti alkalmazás, „kóstoló” új szakembereknek

A történetmesélés – ráhangolódás

Történeteink Órája forma, 1 óra, személyes (vagy online). Egy vezetővel 5-6 ismerős vagy akár ismeretlen társunknak elmesélünk egy történetünket, és meghallgatjuk a többiekét. Mindezeket egy átírt meseszerű történetként kapjuk vissza a vezetőtől az óra végén. A történetmesélés adja az alapot a visszajátszáshoz, az alkotás beindítója. Ez sem magától értetődő azonban: Hogyan mesélek – magamról? Tudok-e, merek-e magamról mesélni? Hogyan hallanak engem mások? Azt hallják-e, amit mondani szeretnék? 

Kóstoló – saját élmény

Ez egy hosszabb (4 óra) jelenléti műhely, ahol apró lépésekben ismerkedünk az eszközökkel. A playback-színházi visszajátszás elemeivel, eszközeivel. Hang, ritmus, hangszerek, mozgás, színek, textilek – mit tudunk vele kifejezni-visszaadni. Elsősorban kiscsoportos munka, zárásként egy-két hangulat, mesélés nagycsoportban is visszajátszásra kerül, a bátor vállalkozó kedvű résztvevők által. 

A Kóstolóról beszélgetés Somogyi Bea trénerrel (Civil Rádió 117 perc  2022.08.08.) Podcast link:  

https://anchor.fm/117-perc/episodes/VISSZAJTSZS—JRARS–A-playback-sznhz-mdszere-kzssgek-megerstsben-e1m86i2

 Alapozó képzés – ismerkedés a művészeti eszközökkel 

Három hosszú nap. Összművészeti eszköztár kipróbálása. Alkotás kiscsoportokban, művészeti vezetővel: playback-színház, zene, verselés, képi alkotás. Majd közös élménymegosztás-mesélés, amelyet mindenki az általa választott alkotási formában tükröz, használva az addigi tudását.  Azonosságok és különbségek a szervezet és közösség összehasonlítása.  

A projekt hazai résztevői ezek után saját mini-projektjeiken dolgoztak és egyéni és csoportos mentorálás után többen továbbvitték, kipróbálták saját közösségükben. 


Alkalmazott eszközök képzés – playback-színházi eszközöket ismerőknek 

Ebben a fázisban az egyik partnerszervezet, a Sepsi Playback Társulat fókuszaival dolgoztunk. A playback-színházi eszköztár közösségiséget támogató formáit, elemeit emeltük ki, gyakoroltuk. A közösség teremtő és megtartó erejét adó rítusokkal dolgoztunk. Az alkalmazás módszertani eszközeit próbáltuk ki (problémafeltárás, elakadás, szerepek, kötetlen együttlét – laza keretekkel).  

Gyakorlás, alkalmazás a résztvevőknek – kóstoló új közösségek számára 

Ezek az események a hazai és a sepsiszentgyörgyi csapat számára is lehetőséget jelentettek új szerepek kipróbálására. Vállalt szerepeikben megerősítették a résztvevőket azáltal, hogy a képzői trénercsapat támogatása, keretezése mellett csapatban, biztonságos módon kipróbálhatták a tanultak alkalmazását. Ezáltal új közösségekbe is eljutottak a művészeti eszközök alkalmazásának élményei. Bízunk abban, hogy néhány helyen ezzel „a kóstolóval” újraindul a folyamat, tanulási, mélyebb megismerési szándékok magját ültettük el. 

Hazai esemény – Sepsi Playback Társulat, 2023.03.16. 

Interjú az eredményekről, a szervezővel, Borka Katával, aki óvónői munkaközösségébe vitte ezt a módszert.

Hazai esemény – Közösségfejlesztők Egyesülete, Nyíregyháza 2023.05.19 

https://www.facebook.com/kozossegfejlesztokegyesulete/posts/pfbid0BK5uiAVuPuAHHpsCdyHGtwJdf14isfKwCX8xVUsqBtELjfH1cs1B3CUcyA2Z7S9Xl

Nagy események – összművészeti alkalmazás, „kóstoló” új szakembereknek 

2+1 multiplikációs eseményen hasonló tartalommal dolgoztunk, de nem egy-egy kisebb közösségben, hanem nagyobb létszámú (20-40-60 fő) szakmai érdeklődő  számára adtuk át saját élményen keresztül a tapasztalatainkat (multiplikációs események). 

Sepsiszentgyörgy – 2023.május:

Kunbábony 2023. július:

Tapasztalatainkat a fenti események által széles körben ismertettük, de további érdeklődők számára ezt film és kiadvány formájában is összegyűjtöttük, hozzáférhetővé tettük. A filmből megismerhetők a művészeti eszközök a trénerek által, az élmények és hatások a résztvevőktől. A fenti képeken pedig a XX. Nyári Egyetem Visszajátszás – újraírás műhely folyamatát láthatjuk. 

A kiadványban a résztvevők által írt versek és alkotott képek mellett az alkotás élményéről szóló rövid beszámolókat is közzétettünk. Klebercz Kriszta grafikust inspirálta a képek, versek készítésének folyamata, és ebből születtek az általa egybe-, illetve újraalkotott vers-képek.  

Néhány személyes visszajelzés arról, mit adott a résztvevőknek a projektben való részvétel: 

„A projekt eredményeit elsősorban a személyes fejlődésemben érzem. Az induláskor még éppen csak belekóstoltam a playback színház műfajába, és itt több lehetőséget kaptam, hogy saját élményeket szerezzek. A trénerek támogató munkája és a társakkal történő együtt-játszás megerősített abban, hogy tanuljam és „csináljam” a playback színházat, ahol csak lehet. A találkozásaink során rég nem tapasztalt megéléseim voltak: olyan emberekkel közösen játszani, alkotni, akikkel nemcsak az adott ügy köt össze, hanem ezen túl valamiféle közös szellemiség, azonos értékrend… erre a hétköznapjaimban kevés lehetőségem adódik!

JÓ EGYÜTT JÁTSZANI! Mindhárom szó nagybetűs, mert élmény, mert közösségi megélés, mert felszabadít!

A saját élmények elindítottak bennem egy folyamatot: további tapasztalatokat szerezni – „képződni”, és továbbadni, közvetíteni a visszajátszás élményét a saját környezetemben.”

„Motivált vagyok, hogy tovább szőjem, gazdagítsam és ezáltal növeljem az értékét, potenciálját. A közösség támogató, megtartó erejét és a szövet(ség) színesedő mintázatát ragadnám meg, ha a projekt értelemét keresném.”

„Első helyre tenném a személyes kapcsolatok építését, mivel különböző területről érkezve is egyforma gondokkal, feladatokkal küzdünk, és nagy szükségünk van egymás támogatására. Jó látni, hogy van segítség, vannak eszközök és sok-sok kreativitás, ami előre tud vinni minket a pályán. Személyes eredményemnek tekintem, hogy bele mertem vágni, csatlakozni és megnyilvánulni. 

Második helyen szerepel nálam annak megélése, hogy én is adhattam. Csekély szakmai (a playbacket és egyéb művészeteket tekintve) tudásommal is megélhettem a megosztás, továbbadás örömét, tanulhattunk egymástól, és taníthattunk másokat együtt formáljuk a jövőt.”

Ennek az együttformálásnak, folytatásnak reményében osztjuk meg minden érdeklődővel élményeinket, és várjuk az újabb kóstolásra éhes, inspirálódást keresőket a szendrei.andrea@kofe.hu címen.

 

Szerző:

Szendrei Andrea szociális szakember, közösségfejlesztő. 25 évig dolgozott B.A.Z megye aprófalvaiban, tagja a Dialóg Egyesületnek. Csaknem egy évtizede használja a közösségi művészet dramatikus eszközeit. Playback közösségi improvizációs színházi színész, játékmester.