Új év, új remények a KÖFE háza táján is

2022/1

Ritkán jelentkezünk saját hírekkel a Parolában, de most indokoltnak láttuk, hogy ráirányítsuk a figyelmet a részvételiség és a közösségfejlesztés fokozott szakmai lehetőségeire. Ebben egyesületünk is igyekszik szerepet vállalni, valamint minden lehetséges eszközünkkel támogatni partnereink ezirányú kezdeményezéseit.

Több jelentős szakmai eredmény született a tavalyi évben és folytatódik idén is.

1/ SZOCIÁLIS HACKATHON adaptációs folyamat

Vidékfejlesztési maraton, Abathon – közösségfejlesztési maraton, Ferencvárosi közösségi hackathon néven három hozzánk közel álló esemény segítette megérteni, mi ez és hogyan tudjuk ezt a közösségi részvételen alapuló, a helyi erőforrásokat intenzíven katalizáló módszert beilleszteni a hazai alkalmazások közé, és persze hogyan tudunk kedvet csinálni ahhoz, hogy minél többen kipróbálják gazdagítva a tapasztalatok körét.

Az adaptáció folyamatáról több kisfilm is született: Abaújban, Ferencvárosban és Homoród-Küküllő mentén. Valamint esettanulmányok a Parolában.

Októberben egyesületünk 2 éves Erasmus programjának utolsó szakaszában megszületett egy módszertani füzet is, amely segíti a megismerést, és reméljük kedvet hoz másoknak is a kipróbáláshoz. Szakmai konzultációkkal, műhelymunkákkal és közös projektek generálásával igyekszünk kivenni a részünket ebben a módszerbővítő fejlesztő munkában. Idén Miskolcon a város Részvételi Programjának keretében, valamint egy újabb Erasmus együttműködés keretében dolgozunk majd együtt a szerbiai Pacsova városában a Trag Alapítvány szervezésében, támogatásával, mely alapítvány a Balkán Helyi Kezdeményezések Alapjának (BCIF) utódja –  megtartva a fő profilt, folyamatosan kisebb adományokat nyújt helyi közösségeknek.

2/ HÖM – azaz Helyi Önrendelkezési Minimum

Ami annak a feltételrendszernek a végiggondolása és megfogalmazása, amelynek teljesülése szükséges ahhoz, hogy egy-egy település életében érdemi változás, elmozdulás történjen a közösség számára fontos ügyekben. Ennek alapjait a KÖFE által 18. alkalommal szervezett Nyári Egyetem résztvevői rakták le azzal a meggyőződéssel, hogy ilyen alapelvek, értékek és elvárások megfogalmazására lenne szükség a helyi, települési közösségek szintjén is. Ennek keressük szervezeti szinten is a kereteit szoros együttműködésben a Civil Kollégium Alapítvánnyal. Ennek eredményeképpen zajlik 2022 tavaszán „A Te Választásod” kampány. Ennek keretében olyan helyi csapatokat keresünk, amelyek helyi események szervezésével hívják fel a figyelmet a helyi önrendelkezés mibenlétére és emellett való kiállásra, például a képviselőjelöltekkel való párbeszédre és a választáson való részvétel fontosságára. Ez persze a folyamat eleje és nem vége, minden partnert arra biztatunk, hogy érdemes ezt a közéleti beszélgetéssorozatot folyamatként felépíteni és végül cselekvésbe fordítani.

3/ Részvételi programok zajlanak országszerte

Részvételi költségvetési folyamat (Budapest főváros, Budapest Józsefváros, Miskolc), mely új teret nyitna a helyi lakosoknak és szakembereknek is a tapasztalatszerzésre. Közösségi tervezés területén is keressük szakértelmünk és korábbi tapasztalataink helyét a Római part tervezésében, miskolci aktivisták képzésében és szakmai műhelyek szervezésében.

Folyamatos tevékenységeinket is szeretnénk fenntartani: nyári egyetem, közösségkonferencia, tematikus műhelyek szervezése aktuális szakmai kérdésekkel, dilemmákkal feltöltve. Új felnőttképzési vezetőnk lett márciustól, akivel ezen szolgáltatásainkat is továbbfejlesztjük. Készülünk néhány újításra: a helyi kezdeményezések közösségi adománygyűjtéssel való támogatása, a közösségi beszélgetés, a megosztó témák napirendre kerülésének elősegítése dramatikus eszközökkel, mely módszertani fejlesztő munkában partnerünk lesz a Vitakultúra Egyesület és a sepsiszentgyörgyi As Pata Rhei csapata.

És nem megy el mellettünk a háború okozta szenvedés enyhítésében való feladatvállalás se. A krízis első, kaotikus, gyors reagálást igénylő szakaszában tagjaink közül sokan egyénileg vállaltak szerepet helyi szervezeteikkel, családjaikkal. A második, rendszerezett krízisintervenciós szakaszban a segítő közösségek támogatásában vállalunk szerepet, ennek szakmai keretei kialakítása napi feladatunk ebben az időben. Békét mindenkinek, mindenhol!

Budapest, 2022. március

Kovács Edit, elnök