Szerkesztői előszó

2025/1

Idei első számunk fő témája a közösségi-, társadalomfejlesztő képzések hazai alakulásának bemutatása. No, nem tudjuk mindet, de legalább kezdésnek azokat vesszük számba, melyek a ‘90-es évektől kötődnek a Közösségfejlesztők Egyesületéhez. Ezeken kívül egy friss fejleménnyel is megismerkedhet az olvasó, az Aspektus Csoport utóbbi években fejlesztett és alkalmazott képzéseibe is betekinthet. Ha már képzés, nagy örömünkre szolgál, végre megjelent magyarul Paolo Freire alapműve, erről szól egy alapos recenziónk.

Friss kutatásáról számol be egy interjú keretében Kovách Imre szociológus, ennek apropóját nem csak a tavalyi Közösség konferencián elhangzott előadása adja, de éppen a napokban jelent meg az eredményeket tartalmazó részletes tanulmányfüzér két kötetben. A friss jelige a következő beszélgetésre is alkalmazható lenne, mert ugyan a Józsefvárosi Részvételi Iroda immár öt éves múltra tekint vissza, de új az irodavezető, aki a legutóbbi fejleményekről, terveikről számol be.

A Mit üzen a rádió? rovatunkban deklaráltan a magyarországi közösségi rádiózás első harmincöt évének történetéről szól egy beszélgetés írott változata, de igen ajánlom azoknak, akik kíváncsiak a rendszerváltást megelőző és az azt követő évek civil mozgásaira Marschall Miklós és Nizák Péter tálalásában. Maradva a rádiós műfajnál, közlünk egy érdekes beszélgetést a tudatos öregedésről, folytatva a tavaly őszi számunkban már röviden felvillantott témát.

Gyásszal indult az évünk, Pósfay Péter barátunkra, kollégánkra emlékezünk. Sokunknak hiányozni fog mély szakmai tapasztalata, józan bölcsessége, sok mindent elsimító humora.

Házunk tájának örömteli híre: megjelent magyarul a glasgow-i közösségi ifjúsági munka 55 évéről szóló esettanulmány a Parola Füzetek sorozatunkban, melyet a fordító mutat be egy rövid írásban.

Szokásunk szerint a Közösségfejlesztők Egyesületének híreivel és a közösségi megoldások szemelvényeivel zárjuk a lapszámot, abban a reményben, hogy most is talál elegendő szakmai csemegét, aki rákattint a Parolára!

Giczey Péter