Fölhívás szabad művelődésre
1990/1
A Kós Károly Céh országos kulturális egyesület névadójának kultúra- és művelődésszervező tevékenységét, az éppen szükséges tennivaló megvalósítását példának tekintve jelen fölhívásával az elkövetkező hetek és hónapok során megvalósítandó szorgalmazza a helyi szabad művelődési bizottságok, mint a lakosság öntevékeny és önigazgató művelődésének, a legkülönfélébb szabadidős szervezeteinek tevékenységét fölkaroló és segítő testületek megalakítását.
Ezekben a helyi hatáskörű bizottságokban fogjanak össze a helyben megalakult pártok és mozgalmak, az egyházak, az egyesületek, az iskolák, az ifjúsági és az érdekvédelmi szervezetek képviselői és legyenek tagjai azok a jeles értelmiségiek, akik életpályájukkal és tevékenységükkel hitelesítették magukat a lakosság előtt. Ez a bizottság kérje, kapja meg és kezelje a település közműveltségre, a szabadidő-szervezésre, az állampolgárok művelődési és közösségi kezdeményezéseinek segítésére-fejlesztésére szánt, eddig a tanács vagy pénzügyi integrációja által kézben tartott pénzeket; ez a bizottság vegye át az eddig “népművelésiként” vagy puszta névcserével “közművelődésiként” emlegetett szakigazgatási feladatokból azokat; amelyeket megtartani érdemes. Ezen bizottság támogassa a legkülönfélébb helyi; a kultúrával, a művelődéssel, a szabadidő szervezéssel, a közéleti és szociális kérdésekkel foglalkozó állampolgári csoportosulásokat; legyen gazdája és továbbítója mindazon információnak, amely az adott település körülményeinek fejlesztésével a humánusabb, a nyíltabb :és az egymás iránt toleránsabb helybéli világot teremtheti meg. Ezen bizottság támaszkodjék a közösségfejlesztő szándékú népművelőkre, egyidejűleg pedig tájékozódjék az immár évtizede folyó településszervezői és közösségfejlesztői tevékenység útja-módjáról éppen a helyi honosítás végett. Megjegyezzük: ez az eddig nem túlzottan népszerűsített, mert a hivatalos népművelés kereteibe alig férő tevékenység kiváló emberi, közösségi eredményeket hozott Magyarország sok településén.
Működtek már szabadművelődési szervezetek Magyarországon; az alakuló pártállam nyelte el tevékenységüket, szándékukat, terveiket mindenütt, megteremtve ezzel annak idején a kultúra és a művelődés felülről osztogatott-szabályozott szisztémáját. Legyen végre e tevékenység újra szabad! Már csak azért is, mert immár bölcs jogszabály engedélyezi az együttlétet, a közös művelődést és már csak azért is, mert ezt a tevékenységet sem finanszírozza más, mintsem az országlakosság.
A hajdani koalíciós idők szabadművelődési tevékenységét az 1948 nyarán rendezett révfülöpi értekezleten számolták föl; illő tehát, hogy ugyanott bontson zászlót az új szabadművelődési gondolat.1990 februárjára Révfülöpre gyűlést hirdet tehát a Kós Károly Céh országos kulturális egyesület mindazoknak, akik még a korábbi szabadművelődési időszak részesei lehettek és mindazoknak, akik ma akarnak részt vállalni e föladatban. Várjuk tehát elődeinket és várjuk a megalakult vagy megalakuló szabad művelődési bizottságok tagjait, képviselőit; jövőnket a múlttal összekötő, bízvást történelmi pillanatban gondolkozzunk együtt közös tennivalóinkon! A gyűlés persze nemcsak múltidézésre, hanem tapasztalatszerzésre, tapasztalat-átadásra is való s talán arra is alkalmatos lesz, hogy a törvényhozást az országos szabadművelődési szervezet mielőbbi megalakítására késztesse. A Kós Károly Céh országos kulturális egyesület mindezeket szorgalmazandó, segítségét és közreműködését ajánlja mindazon településeknek, akik e témában azt igénylik.
Postacímünk: Budapest XIX. Kós Károly tér 10.1192