Itthon Zalában, Európában - Nők és fiatalok a közéletben, a helyi közösségekben

2024/2

A kisközösségeket támogató történeteink évekkel ezelőtt indultak. Most a sikeres pályázattal lehetőséget kaptunk, hogy új lendületet vegyenek a kistelepüléseken folyó közösségi vállalások, és megerősödjön a Zalai Falvakért Egyesület bázisa tagságában, szakmaiságában, hálózataiban és együttműködéseiben. Jobbnál jobb kezdeményezések indultak a Közös Értékeink pályázat keretében indított KOVÁSZ projektben. 

 „A KOVÁSZ – haladást biztosító tényező, jó irányba vivő személy, aki jelenlétével közvetlenül vagy közvetve folyamatosan hat egy folyamatra, változásra.” Wikipedia

Előzmények

A zalai népesség elöregedett, de egyre több fiatal család számára vonzó a természeti környezet, a fenntartható életmód. Sok településen nem működik civil szervezet, vagy ha igen, azoknak a tevékenysége legtöbbször a rendezvények szervezésében merül ki. Szándékuk és befolyásuk a települést, a térséget érintő döntésekbe valójában nincs is. Az ismerethiány, másrészt a felismerés képessége is hátráltatja a szervezeteket, személyeket, hogy hatékonyak legyenek környezetük alakításában, változásokat indítsanak, aktivitásokat kezdeményezzenek.

A Zalai Falvakért Egyesület (ZFE) települési önkormányzatok, civil szervezetek, tenni akaró magánszemélyek együttműködése 1990 óta. Az egyesület a tevékenységei révén részesévé vált a zalai kistelepülések életének. Minden vállalásunk a közösségi tervezésre, közösségfejlesztésre és hálózati együttműködésekre alapoz. Az eltelt évtizedekben egyesületünk fontos szerepet játszott a vidékfejlesztésben, a közösségfejlesztésben és a szociális fejlesztésekben.  Létrehoztuk az első kistérségi együttműködéseket, a vidékfejlesztési szakemberek együttműködésének műhelysorozatát, kiépült a zalai falugondnoki hálózat. Elsőként nyitottunk a megyében önkéntes központot, indítottunk önkéntes vándortáborokat, hálózatba szerveztük az amerikai önkénteseket fogadó családokat, közösségeket. Felhívtuk a figyelmet a kis falvakban élők esélyhátrányaira, esélyprogramokat indítottunk és indítunk a nők számára. Együttműködéseket és kapcsolati hálót hoztunk létre helyi civilekkel, hazai és nemzetközi partnerekkel. A feladatok és a működés költségeit előteremteni pályázati támogatásokból tudjuk. Az alapműködést a tagdíj, kis részben támogatások, önkéntes vállalások és lelkesedésünk biztosítják. www.zalaifalvak.hu, facebook/ZalaiFalvakért

A projekt megvalósítását 2023 augusztusában indítottuk, és 2024. októberében fejezzük majd be. Röviden KOVÁSZ a program neve, hosszabban pedig így használjuk:

Itthon Zalában, Európában – Nők és fiatalok a közéletben, a helyi közösségekben

KOVÁSZ, azaz Közösség Oktatás Változás Álom Szövetség

Azt gondoltuk, hogy a helyi, közéleti szerepet vállaló vagy vállalni kívánó nőket, fiatalokat szólítjuk meg elsősorban, akiket felhívás útján, pályázat alapján választunk ki.

Megfogalmaztuk, hogy számukra olyan programsorozatot szervezünk, amely erősíti, tudatosítja szerepvállalásukat a helyi közéletben. Tudást és eszközöket kapnak ahhoz, hogy az európai értékek a helyi közösségekben érvényre jussanak (pl: a helyi döntés-előkészítés folyamatában, a döntéshozatalban, a szolgáltatások szervezésében, érdekek megfogalmazásában és érvényesítésében, a civil szervezetek és a helyi önkormányzatok együttműködésében, a helyi kezdeményezések, ügyek, érvényre juttatásában stb.). Ismeretátadással, kis képzésekkel, műhelyek szervezésével, mentor támogatással segítünk abban, hogy a résztvevők felismerjék és tudatosan keressék, használják a közösségi szerepvállalás eszközeit, lehetőségeit, útjait. Ismerkedjenek új módszerekkel, folyamatokkal, szerezzenek gyakorlatot, tudást, kapcsolatokat és önbizalmat a helyi ügyek megfogalmazására és megvalósításra.  Már a pályázat elkészítésekor is számos egyeztetést folytattunk, több menetben találkoztunk a közösséget jól ismerő szakemberekkel, kisközösségek vezetőivel.

Hurrá, nyertünk!

Az első kihívást rögtön a pályázati felhívás megfogalmazása jelentette. Tisztában vagyunk, látjuk, tapasztaljuk és megéljük a kistelepülési közösségek gondjait, nehézségeit. Tudjuk, hogy van kockázat abban, ha egy közösség hallatja a hangját, hogy a szervezést bevállalók számos előre nem látható helyzetekkel szembesülnek. Meggyőződésünk, hogy az ügyek megoldására hidakat is lehet építeni. Abban maradtunk, hogy inkább kérdéseket fogalmazunk meg, amelyekre kinek-kinek megvan a maga válasza. A döntésben személyes találkozásokkal és korrekt írásos anyagokkal tudunk segíteni, amelyekhez könnyen hozzáfér az egyesület honlapján. https://zalaifalvak.hu/index.php/kovasz

Nagyon egyszerűen és praktikusan szerkesztett pályázati adatlapot készítettünk. Figyeltünk arra, hogy felesleges adminisztrációval, értelmezésre szoruló hivataloskodó nyelvezettel ne riasszuk el a potenciális célcsoportot. A legszükségesebbeket kértük be tőlük, honnan jön, mik az eddigi tapasztalatai, mi az ügye, és mi motiválja abban, hogy azt végig is csinálja.

A közösségi oldalakon megjelenő felhívásban így fogalmaztunk: Zalai településen élsz? Zalába hozott az élet? Tele vagy energiával? Szereted, ha a környezetedben mindenki jól érzi magát? Szereted, ha nyüzsög az élet? Jó lenne, ha igazi összetartozás venne körül? Ezer terved lenne, csak nem tudod, hogyan fogj hozzá? Szereted a régit, szereted az újat? Találunk neked egy csapatot! Láthatod, mások hogyan csinálják. Közösen, együtt, lazán, okosan. Van kedved rászánni néhány hónapot a játszva tanulásra? Ha Zalában élsz, könnyen barátkozol, hiszel az emberi méltóságban, a közös erőben, élj a kínálattal! Várunk!

A honlapunkon a felhívást ezekkel a mondatokkal tettük közzé.

A pályázónk – elkötelezett, jó a helyismerete, tenni akar a helyi közösségben élőkért. Nyitott, érzékeny a közösségi ügyek iránt. Elszánt, szívesen tanul, céltudatos, gyakorlatias. 

Adunk (amit a pályázat nyújt): önismereti és ismeretátadó tréninget, nyílt műhelynapot, útiköltséget, segítő mentorálást saját cselekvési tervhez, hatékony kommunikációt, kétnapos belföldi közös tanulmányutat (szállás, ellátás, szakmai program), költség-hozzájárulást a saját program megvalósításához. 

6 programelemmel készülünk:

  • 2 napos személyiségfejlesztő/önismereti tréning, szándékok, célok összehangolása, csapatépítés mentorokkal.
  • 24 óra szakértőkkel, előadással, esetelemzéssel, motiválással, inspirációval.  
  • Mentorok segítik a résztvevők saját/reális és megvalósítandó céljaik meghatározását, megvalósítását. 
  • Nyílt műhelynap, helyi cselekvési tervek, megoldások, tevékenységek bemutatása, az EU-s értékek/hiányok feltárása, megjelenítése. A résztvevők vendégeket is hívhatnak. Az esemény sajtónyilvános.
  • Tanulmányút (két nap): az ország közepe felé indulunk működő gyakorlatok megismerésére, élményszerzésre, kapcsolatbővítésre, csapatépítésre. 
  • Hálózati kapcsolatokkal, együttműködésekkel, közös terv kidolgozásával biztosítjuk a fenntarthatóságot, a folytatás lehetőségét.

Nyilvánossá tettük az átláthatósági és etikai kódexet, valamint a Közös Értékeink program és a Zalai Falvakért Egyesület pályázati céljait. Megosztottuk az adatokat és elérhetőségeket az egyesületről, eddigi munkánkról, tevékenységeinkről.

Sok időt és nagy figyelmet szántunk arra, hogy az információ, a felhívás eljusson oda és azokhoz, akiket a téma érdekel. Igyekeztünk elérni a korábbi hálózati kapcsolatainkat, a női programjaink résztvevőit, falugondnokokat, civil szervezeteket, önkormányzatokat, küldtünk felhívást a Leader egyesületeknek, a nemzetiségi önkormányzatoknak, a fogyatékkal, sérültséggel élő közösségeknek, az egyesület minden tagjának, önkénteseinknek. Kértük az egyesület elnökségi tagjait, hogy ajánlják a programunkat. Közben a telefonhívások, visszajelzések alapján pontosítottunk a szövegben, volt ahol kiegészítettük a felhívást. Megkerestük a partnerszervezeteket, elmentünk rendezvényekre, kerestük a személyes alkalmakat, telefonbeszélgetéseket indítottunk, információs napot is szerveztünk. Sajtóanyagot készítettünk, interjúra hívott minket a Kossuth Rádió és a Civil Rádió is.  Mindezeken túl lendületbe hoztuk a közösségi oldalainkat.

Összesen 15 pályázat érkezett. Időközben egy jelentkező visszalépett, egy kimaradt, ugyanakkor még hárman csatlakoztak is a programhoz. 2023 decemberében  mindannyiukkal együttműködési megállapodást kötöttünk.


Tervek, témák, ügyek, szándékok, amiben a jelentkezők együttműködést, támogatást, segítséget várnak:

Egy 4 gyermekes, közgazdász végzettségű fiatal édesanya női közösség létrehozásának szándékát írta le. Olyan csoportot szeretne létrehozni, ami önismereti munkán keresztül megtartó támaszt nyújt az életutakban történő elakadásokban. „A pályázatra a közösségépítő szándékom miatt jelentkeztem, ez a terület új még nekem, a szerteágazó ötleteim között nehezen fókuszálok.”

„A falunkban több civil szervezet is működik, jó példákat, ötleteket szeretnék látni ahhoz, hogy az együttműködés kereteit hogyan alakítsuk ki.”

„Úgy látom az emberek sokat pocsékolnak, rengeteg „szemetet” termelnek, nem tisztelik a régi dolgokat, a média pedig még buzdít is a folyamatos cserére, mindig mindenből a legújabb az értékes. Én nem vallom ezt.” Olyan közösséget szeretne építeni, akiknek hasonló a törekvésük. Specialitása a bútorfestés.

A biológus, tanár és tejtermékgyártó szakmunkás, többgyermekes édesanya, a férjével és családjával családi gazdaságot működtetnek: „Szeretnék nyitottságot, több elfogadást tanulni, hogy képes legyek közösséget teremteni és közösséget megtartani magam körül.” Közösségi szándékainak alapját a Falusi Tudás Háza, a mezei iskola működtetése adja.

„Fontosnak tartom, hogy a városban működő szervezetek kommunikáljanak egymással, alaposan megismerjék egymást és egymás tevékenységét, hiszen egymás támogatása, közös akciók szervezése elősegíti és erősíti a társadalmi láthatóságot.” Munkájához, szándékaihoz a hálózatépítéshez szeretne tudásokat szerezni, ugyanakkor látja, hogy ez egy lassan építkező folyamat, amely rengeteg kudarccal és visszautasításokkal jár, mindehhez mentális megerősítésre számít.

„Ideköltözésünk óta próbálunk a helyi közösségfoszlányok eseményein részt venni. Bár a falunk közössége megosztott, úgy érzem, van egy olyan ügy, ami cselekvésre, együttműködésre serkentené a különböző „táborok” tagjait is. Nem értek a bürokrácia útvesztőihez, jogszabályi háttérhez.”

„Elég sok akadály van. Mindenkit másképpen kell megszólítani, mert nagyon érzékenyek az emberek, ami az egyiknek természetes, az a másiknak sértő lehet. Civil szervezetek vezetői sincsenek mindig a „helyzet magaslatán”. Az önkormányzat nem egyformán áll a civilek tevékenységéhez. Sok a beköltöző a faluba, olyan jó lenne, ha bevonódnának a település életébe, ügyeibe!”

„Jelenlegi munkakörömben a közösségi események előkészítése, lebonyolítása és utómunkálatok elvégzése a feladatom. Meg szeretném tanulni az információk helyes átadását, a kapcsolatépítést és nem utolsó sorban a közösségi terek és rendezvényekhez való anyagi háttér előteremtésének lehetőségét. Szeretném megtalálni a módját, hogyan tudnánk jobban bevonni a falu lakosságát a település életébe.”

„…mert zalai vagyok, és szeretnék aktív részese lenni a zalai civil hálózat működésének. szeretnék megismerni embereket, illetve kíváncsi vagyok mások projektjeire. Olyan programnak látom ezt, ami a közösségi vállalkozásunkat tudná erősíteni, illetve be tudná ágyazni a helyi környezetébe. Társaimmal közösségi irodát, közösségi szálláshelyet, táborhelyet, és permakultúrás kertet szeretnénk létrehozni közösen tervezve, finanszírozva és működtetve. Nagyon szeretnék fejlődni a kétkezi, a porta körül elvégzendő szakmunkákban pl. bádogozás, kisebb famunkák, kisgépszerelés.”

„Ideköltözésemmel be szeretnék kapcsolódni a közösségek alkotó, megtartó munkájába. Tapasztalataimat a személyes életemben, a hivatásomban, szakirányú képzéseken és a csoportvezetés, csoportirányítás során gyűjtöttem. Csoportokat tervezek szervezni a bölcsődés és óvodáskorú gyerekek édesapjai számára. Ügyem az apává válás támogatása: Legényből apa, ez lesz a közösségünk mottója.”

„Közel 12 éve vagyok a látásfogyatékkal élők egyesületének önkéntese. A napi életvitelüket jelentősen nehezíti a közintézményekben történő ügyintézés. Azt tervezzük, hogy az érintett közintézményekkel, hatóságokkal – önkormányzatok, kormányhivatali egységek, kórház, posta, volán társaság stb. – folyamatos egyeztetéssel feltárjuk a lehetőségeket és támogatással, információval látjuk el a tagjainkat.”

„Gyakorlati tapasztalatokkal, széleskörű nyilvános programokkal érzékeltetni szeretném, hogy a fogyatékossággal élőknek sem kötelező otthon a falak között elbújni. Nagyon sok olyan elfoglaltság, tevékenység van, amellyel hasznos tagjai lehetünk a közösségnek, családnak, lakókörnyezetünknek. Ügyünk, hogy a mozgássérült és fogyatékkal élő emberekkel, embereknek táborozásra alkalmas közösségi helyet alakítsunk ki.

„Két éve költöztem Zalába, biodinamikus gazdálkodásba kezdtem. Szeretném összefogni, támogatni, azokat, akik itt Zalában élnek, önellátásban gondolkodnak, vagy ehhez hasonló értékrend mentén élnek, szeretnének élni. Úgy gondolom, a mikroközösségek és azok hálózatáé a jövő. A túlvállalás részemről kockázat, szét kell osztani a feladatokat, erre nehéz a megfelelő személyeket megtalálni. Kihívás számomra a jogi, a hivatalos háttere a dolgoknak.” Szándékuk, hogy egyesületet és kosárközösséget szervezzenek.

„Témám a szabad táncalkalmak szervezése, ez egyfajta önismereti diszkó, ami alkohol- és drogmentes térben tud megvalósulni. Amiben fejlődni szeretnék, az a zeneimix-program kezelése, konfliktuskezelés, Kudarc esetén nem meghátrálni, hanem átgondolni és újraindítani, ami nem sikerül.”

Eddig a kiemelések…A beérkező pályázatokból megismertük a hiányokat, szükségleteket, témákat, ügyeket – ezek mentén álltak össze az ismeretátadó műhelynapok programjai és terveztük meg a további lépéseket. Közben elindult az ismerkedés, a csapatépítés.

„Mindig öröm számomra proaktív, felelős és az emberekben alapvetően bízó társaságban dolgozni. Egészen más légkör és kohézió jellemzi ezeket a csoportokat, mint a forprofit szféra tréningrésztvevőit” – így fogalmazott a tréning vezetője, aki a résztvevőkkel összesen 3 alkalommal találkozott.

Közös ügyünk

A résztvevők nagyon különböző élethelyzetből, korosztályból érkeztek, ami összekötötte őket, az a közösségükért aktívan tenni kívánó attitűd. Nagyon gyorsan létrejött a nyitott és bizalmi légkör, a személyes ismerkedés és bemutatkozás után kialakultak a hasonló problémákkal küzdő kisebb zalai falvak lakóinak aktivitását felébreszteni vagy fenntartani kívánó csapattagok kiscsoportjai. Helyzetük azonosságainak felismerése vagy a környezettudatossággal foglalkozó résztvevők ötleteinek átgondolása már az első szünetben intenzív beszélgetéseket indukáltak.

A csapatépítésen túl az alábbi témákkal foglalkoztak a tréning folyamán:

  • A résztvevők értékeinek és normáinak beazonosítása, a vízió megfogalmazása, mi a „nagy miért” az ügyével kapcsolatban.
  • Szociometria, kik veszik körül, milyen erőforrásai vannak a közösségnek, amiben él.
  • Konfliktusok és kockázatok felismerése.
  • Eddigi sikerek beazonosítása, erősségek és erőforrások térképe, ami lehetővé teszi a

résztvevők számára a csoportban meglévő eddigi tapasztalatok kooperatív felhasználását.

  • SMART céltervezés elméletének megismerése, az ügyek lefordítása céllá, minden résztvevő fogalmazza meg a saját SMART célját
  • A célok mint motiváló tényezők, a SMART célok „javítása” Milyen érzés egy célban

megállapodni és azt nyilvánossá tenni.

* SMART egy betűszó, ami az alábbi 5 elemből áll össze: Specific, vagyis konkrét, Measurable, azaz mérető, Achievable, vagyis elérhető, Relevant, azaz releváns, Time-based, vagyis időhöz kötött. Ez a feltételrendszer segít abban, hogy a célunk reális és elérhető legyen.

Az ismeretátadás időszakában kisképzéseket, műhelymunkákat indítottunk összesen 24 órában szakértőkkel, előadásokkal esetelemzésekkel összesen 5 témában:

– Közösségi tervezés, bevonás és részvétel

– Kommunikáció – nyilvánosság

– Fenntarthatóság: környezet, természet, ember

– Önkormányzó közösségek

– Közösségben, Európában, közös jogok és értékek.

Hetente egy alkalommal találkoztunk, és igyekeztünk úgy időzíteni az alkalmakat, hogy minden résztvevő számára alkalmas helyszín és időpont legyen. Azt is beláttuk, hogy a tavasz beköszöntével a vidéken élő embereknek más dolga is akad. A kert, a gyümölcsös, a gazdálkodás a jelentkezők mindennapjainak része. Ha velük együtt, a szándékaikért, a terveik megvalósításáért dolgozunk, ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.

Aztán elkövetkezett a nagy mentorválasztó… Négy mentorral dolgozunk együtt, akik már az ismeretátadó folyamatban is részt vettek. Kölcsönösen megismerték egymást a résztvevőkkel, így kirajzolódott, kinek milyen segítségre, támogatásra van szüksége. A mentorok a saját ügy kidolgozásában, a megvalósítási folyamatban is részt vesznek, segítenek az elakadásokban, a fókuszok kialakításában, az időgazdálkodásban, a tervezésben és a partnerségépítésben, a helyi nyilvánosság kialakításában.

Különleges alkalomra készülünk június végén, amikor is újra találkozunk – tágabb körben.

Ki-ki a helyi közössége tagjaival bővítheti a kört. A résztvevők bemutatják, hogy is állnak a saját ügyeikkel, beszélnek a sikereikről, elakadásaikról, hol és mikor kellett változtatásokat tenni, hogy sikerült a bevonás, a partnerségépítés. Lehet majd kérdéseket feltenni, élményeket, tapasztalatokat megosztani és reményeink szerint további lendületet venni a folytatáshoz.   A folytatásban a Kovász projekt hálózatépítést és tanulmányutat is tervez. Közös ügyünk pedig a hálózat és az együttműködés fenntartása projekten túl is.

Eredmények félúton

A közösségi folyamatok eredményei lépésről lépésre, lassan, de biztosan mutatkoznak. Az emberek társakat találnak, közösen keresnek megoldásokat, többen megtalálták, felismerték azokat a lehetőségeket, amelyekkel az első lépéseket megteszik a közösségek felé, találkoznak, tapasztalatot cserélnek, új információkat kapnak, új lehetőségeket ismernek fel. Bővül az egyesület kapcsolatrendszere, új emberek kerültek az együttműködéseinkbe, tapasztalatokat szereztünk a mai vidéki civil élet lehetőségeiről, akadályozó tényezőkről, a közösségi gondolkodást gátló vagy elősegítő  hozzáállásokról.

A Kovász projektben olyan emberek találkoztak, akiknek nagyon fontos a leendő, általuk értékek alapján összeálló vagy már létező közösségük. Volt egy ötletük, volt egy ügyük. Szinte mindenki a körülötte élők izoláltságát, egyedüllétét kívánja aktívan felszakítani közös élmények megélésén keresztül, ki a munkája részeként, ki önkéntesként, ki betelepültként egy kisfaluban,  ki pedig a rengeteg szakmai, családi feladata mellett. Különböző életek, különböző helyszínek, mégis olyan embereket szólított meg a program, akik már az első alkalmakkor szívesen hallgatták meg egymás ötleteit, segítették egymást abban, hogy a saját közegük élhetőbb, felelősségteljesebb, segítőkészebb legyen.

 

Szerző: 

Szeder-Kummer Mária a Zalai Falvakért Egyesület elnöke, tanár, közösségfejlesztő. Képezte magát szociális területen, civil és közösségi tanulmányokban. Tagja a Közösségfejlesztők Egyesületének, a Parola szerkesztőségében 2022. január óta vállal feladatot. A kisfalvak ügye, a falugondnoki szolgálat, az önkéntesség, a közösségi alapú vidékfejlesztés, a nők közéleti szerepvállalását, foglalkoztatását elősegítő programok, a közösségi támogató hálózatban végzett vállalások az egyesület keretei között teljesedtek ki, és több évtizede hatnak a zalai közösségi életre, erősítik a falvak életképességét.