Civil Térkép

2024/3

A Civil Térkép program lényege, hogy adott földrajzi régiókban együttműködésre késztessen olyan civil szervezeteket és informális csoportokat, melyektől nem idegen az érdekérvényesítési vonal, a közéleti aktivitás. A programhoz kapcsolódó kisadományi támogatások mellett olyan találkozási pontokat hoz létre, ahol a résztvevők megismerhetik egymást, és megtörténhetnek az összekapcsolódások. A programot három civil szervezet működteti konzorciumi formában, ezek az Ökotárs, a Civil Kollégium és a Kárpátok Alapítványok, valamint korábban Autonómia Alapítvány. Mindezt a Civitates támogatásával teszik.

Amikor a programot elindítottuk 2019-ben, nagy lendülettel vetettük bele magunkat az Észak-nyugat-, illetve Észak-kelet magyarországi régiókba annak reményében, hogy feltérképezzük a számunkra akkor még ismeretlen, pezsgő civil életet. 2018-2019 folyamán kérdőívezéssel, majd személyes látogatással megkerestünk számos vidéken működő szervezetet és csoportot azért, hogy feltárjuk a civil együttműködésekben való részvétel helyi lehetőségeit, akadályait, nehezítő körülményeit, és ezek leküzdésére eszközöket, módszereket dolgozzunk ki. Összesen 58 aktív szervezettel, informális csoporttal, egyénnel készítettünk interjút 2019-ben a következő megyékben: Bács-Kiskun megye, Fejér megye, Győr-Moson-Sopron megye, Komárom-Esztergom megye, Tolna megye, Veszprém megye, Zala megye, Vas megye.

Az interjúk alapján a következő trend rajzolódott ki: A megelőző években csökkent a hagyományos, érdekérvényesítésen alapuló civil aktivitás. Ez több jelenségnek volt köszönhető. Egyrészt átstrukturálódott a civil támogatási rendszer, mely nem feltétlenül kedvez az ilyen jellegű tevékenységeknek, sok szervezet meg is szűnt forráshiány miatt. Másrészt volt egy masszív kormányzati lejárató kampány, mely pont azok ellen a civil szervezetek ellen irányult, akik a közérdekre hivatkozva, és azt szem előtt tartva végezték tevékenységüket. Ez az üzenet sok szervezetnél célba talált, a címzettek megértették, hogy nem érdemes konfrontálódniuk, ha nem akarnak ellehetetlenülni. A hatalom mellett kiállni, azt legitimálni ünnepségeken való megjelenéssel, aláírásgyűjtéssel stb. pedig kifejezetten kifizetődőnek bizonyult. Számos helyen az önkormányzat osztott pénzt az aktív civil szervezeteknek, akik legtöbb esetben inkább településszépítésre, kulturális rendezvényekre, sport tevékenységekre szerveződnek, nem közéleti ügyek mentén és érdekvédelem céljából. Ilyen tipikus csoportok a polgárőrök, a tűzoltó egyletek, a hagyományőrző szervezetek, daloskörök, sportegyesületek stb. 

Ezt a helyzetet a megkérdezett szervezetek nagy része kritikusan szemlélte, de tudomásul vette, nem konfrontálódott a hatalommal. Legtöbben a saját mindennapi gondjaikkal voltak elfoglalva, a közösségi érdekek érvényesítésére konfrontáció nélkül törekedtek. Ehhez sok esetben meg is voltak a megfelelő forrásaik és kapcsolataik, azonban előre tervezni nem tudtak, és erőforrásaikat maximálisan kiaknázták. Ez azt eredményezte, hogy csak nagyon kevesen voltak nyitottak új kezdeményezésekre, mert kapacitásaikból és forrásaikból nem telt többre a napi feladatok elvégzésénél. Ezen körülmények ellenére, bár nem volt egyszerű, de találtunk olyan szervezeteket, csoportokat, akikkel a következő két évben érdemi munkát tudtunk végezni a programon belül. 

Kisadományi pályáztatás

Elképzelésünk az volt, hogy a feltérképezett területeken támogatunk helyi együttműködéseket, segítjük olyan helyi/térségi hálózatok létrejöttét, amelyekben a résztvevők megtalálhatják a közös munka témáit, ügyeit, a közös metszéspontokat. A helyben aktív szervezőknek ennek serkentésére először anyagi támogatást nyújtottunk a lehetséges helyi partnerek, közreműködők felkutatásához, kapcsolatépítéshez, annak érdekében, hogy a szervezési munka és az információáramlás gördülékenyebb legyen. Ezek után azért, hogy az ötletekből és tervekből kézzelfogható eredmények születhessenek, akciópályázatot hirdettünk 2019 tavaszán: a működő helyi hálózatok pályázati úton kis összegű támogatást tudtak igényelni a helyi civil aktivitás erősítése érdekében, valamint azért, hogy a közösen meghatározott ügyek, feladatok, kampányok valósuljanak meg. A beérkezett pályázatok közül hét, majd egy későbbi elbíráláskor három jelentkező projektjét tudtunk támogatni, egyenként háromszázezer forintos összeggel. A projektek 2019 ősze és 2020 tavasza között futottak, volt közöttük többek között regionális civil fórumot előkészítő, helyi közösségi teret létrehozó. Illetve a nők civil életbe történő bevonását megcélzó program. 

A támogatottakról és munkájukról a következő linkeken olvashattok:

https://okotars.hu/civil-terkep-program-kisadomanyi-palyazat-eredmenyhirdetes

https://okotars.hu/tovabbi-3-projekttel-bovult-civil-terkep-kisadomanyi-program-tamogatottjainak-kore 

Az anyagi támogatás csak egy eleme volt annak a komplex támogatási rendszernek, melynek eszközeit nem csak a pályázaton nyertes szervezetek és csoportok, hanem olyanok is igénybe vehettek, akikkel az interjúk során találkoztunk, illetve időközben szereztek tudomást a programunkról.

Mentorálás, tudásátadás, tapasztalatcsere

Munkatársaink a projekt egész ideje alatt tanácsokkal, kapcsolatokkal, módszerekkel segítették a helyi együttműködéseket. Minden támogatott projektnek, helyi együttműködésnek volt egy állandó mentora, aki figyelemmel kísérte a projekt megvalósulását, hozzá lehetett fordulni felmerülő problémákkal, kérdésekkel. A mentorok a projektek indulási szakaszában megismerték a közreműködő szervezetek, csoportok hátterét, illetve aktuális tevékenységeiket, valamint a projektek céljait, sarokköveit. 

Helyi és országos találkozók – A program során országos találkozókat szerveztünk a célrégiókban található nagyobb városokban (pl. Győrben, Székesfehérváron, Nagykanizsán, Egerben), illetve segítettünk létrehozni helyi találkozókat, ahol közös tapasztalatokra, nézőpontokra, tudásra tehettek szert a résztvevő szervezetek, valamint ahol a közös munkára építve erősíthették egymást. Ennek érdekében olyan műhelyeket szerveztünk, ahol a közösségfejlesztés/közösségszervezés, aktív civil kommunikáció, forrásteremtés témaköröket jártuk körbe szakértők segítségével.

Civil Térkép találkozó

Új kihívások: világjárvány

Nem mehetünk el szó nélkül a Covid járvány mentén kialakult új élethelyzet mellett, mely az alapvetően fizikai kontaktusokon, találkozásokon alapuló tevékenységeinket alapjaiban változtatta meg. A 2019-ben támogatásban részesülő 10 projekt szervezeteinek át kellett alakítaniuk vagy át kellett tervezniük a terveiket – egyes esetekben többször is. Legtöbbjük a Covid időszakot követő megfelelő pillanatra várt, hogy a tervezett offline tevékenységeket vagy legalább azok egy részét megvalósíthassák. A nyár a világjárvány első hullámából való kilábalás ideje volt, míg a szeptember lett a legaktívabb hónap, amikor a projektek igyekeztek siettetni offline programrészleteik végrehajtását a második hullám kezdete előtt. A programok előkészítése során nagyon gyakori volt a bizonytalanság. Mindenesetre a Civil Térkép program ezen időszaka elsősorban az online térben történt. Az új helyzethez való adaptálódást segítette, hogy a részt vevő szervezetekkel folyamatosan kommunikáltunk, valamint online fórumokat, illetve képzéseket szerveztünk számukra. Ezzel nemcsak tervezett tevékenységeinkkel tudtunk előre haladni, hanem egymást is segíthettük a megváltozott körülmények között. Elmondhatjuk, hogy alkalmazkodásunk a megváltozott körülményekhez sikeres volt: a programban résztvevő szervezetek képviselői továbbra is kapcsolatban tudtak maradni egymással, valamint más programok szereplőivel is össze tudtak kapcsolódni online. Ebben többek között más platformok felé történő nyitás is segítette a programot: nyáron online eseményeken találkoztunk a Szabad Terek országos hálózat néhány tagjával (szegedi, szombathelyi, debreceni, budapesti, illetve pécsi szervezetek), akikkel a civil térképes kollégák önkormányzati együttműködésekkel kapcsolatos tapasztalataikról cseréltek eszmét. Ősszel ismét a Szabad Terek szervezetei voltak a program vendégei, akik korábban felvett kisfilmjeiken keresztül mutatták be működésüket, majd arról beszéltek, hogy ehhez képest mi változott az életükben, működésükben az idők folyamán. Bemutatkozásuk célja a lokalizált, kulturális centrumként is történő működés lehetőségeinek ismertetése volt. A találkozón emellett civil térképes szervezetek mutatkoztak be Miskolcról, Törökszentmiklósról, illetve Zalaegerszegről. Ők a Civil Térképen belül folyó munkájukról beszéltek, különös tekintettel a partnerszervezeteikkel való együttműködésre. 

A Civilizáció koalíció szervezeteivel is tartottunk közösen online műhelyt. A találkozó célja az volt, hogy a Civil Térkép projekt résztvevők testközelből megismerjék a Civilizáció munkáját és a tagokat, illetve a civilizációsok is megismerjék a résztvevő vidéki csoportok munkáját. A találkozón kipróbáltuk a world café online formáját: kis csoportokban beszélgettünk a résztvevő szervezetek szükségleteiről, és a Civilizációban rejlő lehetőségekről, hogy aztán a tanulságokat moderált fórumon beszélhessük meg. A jó hangulatú műhely egyben a 2019-20-as Civil Térkép program záróeseménye is volt.

Online találkozó

Második hullám

2021-ben a korábban támogatottak közül hat szervezettel (https://okotars.hu/2021-januarjatol-tovabbi-10-honapon-keresztul-zajlik-civil-terkep-program-ahol-6-szervezet) vittük tovább a közös munkát Zala, Komárom, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben, illetve jobbára az online térben. Ebben az évben a hálózatosodási lehetőségekről és az önkéntességről folytatott tudáscsere találkozók mellett a legnagyobb hangsúlyt a szervezetek kommunikációjának fejlesztése kapta. Az előző két év tapasztalatai – különös tekintettel az online térbe költözésre – alapján kifejezetten fontos készségként jelent meg a kommunikáció, ezen belül is az online közösségi, mint a szervezet hatékony működésének elengedhetetlen előfeltétele. Az eddigi műhely formát viszont hosszabb távú, személyre szabott kommunikációs mentori támogatás váltotta fel, ahol az általunk felkért mentor szakemberek feltérképezték a szervezetek tevékenységét, projektjeit, célcsoportjait, kommunikációs preferenciáit, és alapján közösen tervezték meg a következő hónapok fejlesztő munkáját. A mentoráltak öt hónapos időszakban hetente vagy kéthetente találkoztak a mentorokkal, hogy megbeszéljék a folyamatban lévő és új feladatokat, problémákat, miközben két találkozó között e-mailben is tartották a kapcsolatot. 

A beszélgetések nemcsak a konkrét Civil Térkép projektekkel kapcsolatos feladatokra, hanem a tágabb értelemben vett hatékony és professzionális kommunikációra is összpontosítottak. Ennek fontos része volt, hogy ne csak tegyék, hanem értsék is, mit és miért tesznek. A beszélgetések egyik központi témája a Facebookhoz, az akkor legelterjedtebb és lényegében “ingyenes” médiuma volt. Ezen túlmenően a megbeszélések a kommunikációs hálózatépítésről, a grafikai tervezésről, az önkéntesek bevonásáról, az aktívvá válásról, a célzásról, a saját értékek és koncepciók kialakításáról és alkalmazásáról, a saját erőforrások kezeléséről, a kézzelfogható kommunikációs értékkel és hasznossággal bíró saját kezdeményezések elindításáról, és még sok másról is szóltak. A hatékonyság érdekében havonta együttműködő, gyakorlatorientált minitréningeket is tartottak a szakértő mentorok. Ezek konkrét témák köré épültek a közösségi médiától kezdve a főáramú és helyi médiával való kapcsolattartáson át az arculattervezésig és önreklámozásig, valamint a társszervezetekkel való kapcsolatépítésig.

Miközben a mentorálási időszak alatt a szervezetek kommunikációját illetően hatalmas fejlődés történt, a mentorok azzal a problémával szembesültek, hogy a szervezetek minden egyes tagja több különböző feladatot végzett párhuzamosan, így egy érezhetően komoly kapacitásprobléma állt fenn. Későbbi tapasztalataink alapján is kijelenthető, hogy a mentorált szervezetek folyamatosan küzdenek a továbbfejlődés ezen akadályaival, ami valószínűleg az egész független civil térre jellemző probléma.

Célrégiók részleges átpozícionálása

Értékelve a program eddigi eredményeit és figyelve a civil szektorban zajló változásokat, új csoportok és kezdeményezések megjelenését, a program folytatásában erőinket két szűkebb térségre, Pest (és Komárom) megyékre, illetve továbbra is az északkelet-magyarországi régióra összepontosítottuk 2022-23-ban. 

Itt a konzorciumi partnerek munkája a két célrégió köré szerveződve jobban elkülönült, mint a korábbi, nyugat-magyarországi szakaszban. Párhuzamos munka folyt a két régióban, két vonalon ment a szervezetek felderítése, valamint két különböző kisadományi pályázati kiírás született.

A munka első lépéseként feltérképeztük a területeket, helyben aktív szervezeteket, állampolgári csoportokat keresve. Északon voltak már szervezetek, akikkel a korábbi években együtt dolgoztunk, Pest megye azonban fehér foltnak számított, illetve az előző évben az Ökotárs (online) találkozósorozatot kezdeményezett szervezeteknek a Dunakanyar illetve a szélesebben vett Dunamente térségéből egymás megismerése, együttműködések indítása és a közös tanulás érdekében. Itt vált egyértelművé, hogy az akkoriban nagy nyilvánosságot kapott különféle beruházások, természetpusztító beavatkozások egész Pest megye térségében akut problémát jelentenek, több helyen lakossági felháborodást, tiltakozást váltva ki. Ennek nyomán az elmúlt években több településen (többnyire informális) helyi csoportok jöttek létre. Közöttük vannak olyanok, amelyeket egy konkrét ügy hívott életre – bányanyitás Pilismaróton, fakivágás a Szilas-patak mentén, akkumulátor gyár létesítése Gödön –, másokat a szűkebb környezetükért és a környezettudatosságért általában tenni akaró polgárok alapították – például Sződligeten és Verőcén, megint másokat – Szentendrén és Budakalászon – a helyi közügyek alakításában való részvétel igénye motiválta. Bár ezek a csoportok légvonalban nincsenek messze egymástól, nem feltétlenül ismerték egymás munkáját közelebbről, így elkezdtünk gondolkodni azon, hogyan lehetne összekapcsolni ezeket az embereket, akik megpróbálnak fellépni helyi és regionális problémák megoldása érdekében.

Stratégiánk egy folyamatban lévő (és korábbi) feltérképezésen alapult: Pest megye agglomerációs térségében meglévő kapcsolatokra alapozva, hólabda módszerrel folyt az aktív szereplők feltérképezése. A keresés nem korlátozódott a hagyományos civil szervezetekre, hanem az őket körülvevő ágazatok kulcsfontosságú szereplőinek azonosítására is törekedtünk. Így sikerült azonosítanunk egy nagyon fontos kulcspartnert: A Pest Megyei Térségi Civil Hálózat a célterület aktív szereplője, amely erős hálózati erővel rendelkezik az aktív civil szervezetek körében. Az Ökotárs és a Civil Kollégium Alapítvány 2022 februárjában meghívta őket a Civil Térkép program keretében történő együttműködésre, kapcsolatunk azóta is aktív. Programunk és a Térségi Civil Hálózat közötti intenzív információ áramlás következményeként számos csoport és szervezet ismerte meg egymást és kezdett közös munkába, illetve osztotta meg erőforrásait.

Pest megyei találkozó

A programban tervezett kisadományi pályázat kereteit mindenképpen az arra invitált, a térképezés során megismert csoportokkal közösen szerettük volna kialakítani. Ennek céljából 2022 őszén jövőtervező, illetve pályázati tervező műhelyeket tartottunk, ahol a közös regionális és helyi ügyek és problémák feltérképezése, valamint a pályázati együttműködések elősegítése után az érdeklődők konkrét pályázati anyagaik fejlesztésére összpontosítottunk. A pályázati előkészületek eredményeként kilenc aktív civil szervezet / csoport együttműködéseken alapuló hálózati, illetve akció projektjeit támogattuk (https://okotars.hu/civil-terkep-palyazati-nyertesek-2023), melyek aztán tíz hónapon keresztül futottak. Az agglomerációs vízhelyzettől kezdve a helyi Roma érdekérvényesítésen keresztül a civil szektor és az önkormányzat kapcsolatáig bezáróan számos fontos témával foglalkoztak a támogatottak. A rendszeres mentori támogatás mellett két műhelyt tartottunk. Az elsőnél amikor a résztvevő szervezetek szükségleteit és helyzetét mértük fel, sokaknál felmerült, hogy a politikai mezőben kényelmetlenül érzik magukat, a politikusokkal való kapcsolat veszélyeket rejt, leginkább kerülnék az ilyen helyzeteket, legyen szó országos, vagy helyi politikáról. Erre reagáltunk egy következő, nyílt eseménnyel, ahol az aHang hálózati vezetője osztotta meg velünk értékes tapasztalatait a témában, CKA műhely készítette fel a résztvevőket politikai szereplőkkel való együttműködésre, valamint együtt felrajzoltuk a civil szervezetek számára ideális politikus képét. 

Az északkelet-magyarországi régióban a Kárpátok Alapítvány hét olyan projektet támogatott, melyek helyi közügyekkel foglalkoztak, olyan problémákkal, amelyekre nem volt vagy nem látszott megoldás. Ugyanakkor a pályázóknak határozott elképzelése és szándéka volt megoldani azokat együttműködések mentén, érdekérvényesítési eszközökkel. A folyamat indításaként januárban indult azoknak az északkelet-magyarországi civil szervezeteknek, csoportoknak a feltérképezése, akik potenciális résztvevői lehetnek a programnak. Célzottan is megkerestünk szervezeteket, közösségi vezetőket, ugyanakkor párhuzamosan nyilvánosan is közzétettük a felhívásunkat a Civil Térkép programba való csatlakozáshoz. Összesen 20 interjút készítettünk civil szervezetek vezetőivel, képviselőivel. Az interjúk alapján kiválasztottuk azokat a szervezetek, akiket meghívtunk a programba.

Kezdésként 2022. április 29-én programindító találkozót szerveztünk Egerben. A találkozón az interjúk alapján a Civil Térkép programba beválogatott tizenegy szervezet vett részt. Rövid ismerkedés után bemutattuk a program célját és a tervezett tevékenységeket. Megismertettük a résztvevőkkel a Jövőműhely módszerét, illetve felvázoltuk a májusban esedékes Közösségi vezető képzés részleteit. Ezután a szervezetek bemutatkozása, valamint a kapcsolódási pontok keresése következett, végül egyeztettük a következő lépéseket. A találkozó után létrehoztunk egy közös online platformot, egy Facebook csoportot, melynek célja, hogy a résztvevők megosszák egymással programjaikat, ötleteiket, illetve, hogy segítse a gyors csoportos kommunikációt.

A folyamat következő lépéseként 2022. május 20-21-én közösségi vezető képzés tartottunk. A régióból 11 szervezet tagjai vettek részt a Civil Kollégium Alapítvány Közösségi vezető képzésén. A gyakorlatias képzés során a program résztvevői tanulhattak a közösségszervezés módszereiről és a saját szerepükről, mint közösségi vezető. A háromnapos képzés során a résztvevők egymással és egymás ügyeivel, szervezeteivel is jobban megismerkedtek, kirajzolódtak az együttműködési lehetőségek.

Közösségi vezető képzés Egerben

2022. október 21-22-én kétnapos Jövőműhelyen találkoztak a résztvevő civil szervezetek tagjai Noszvajon. A képzés célja az volt, hogy segítse a résztvevők szerveződéseinek érdekérvényesítési képességét és felruházza a közösségi vezetőket olyan tudással, módszerekkel, amivel hatékonyan tudják a helyi közügyek köré szervezni a helyieket. A Jövőműhelyen a résztvevő szervezetek megismerhették a közösségi érdekérvényesítés folyamatát a Civil Kollégium Alapítvány segítségével. Ezután közös ügyeken dolgoztak, együttműködve és együtt tanulva dolgozták ki a közös projektjük cselekvési tervét.

A Jövőműhelyen résztvevő és a programban aktívan résztvevő szervezeteket meghívtuk a Civil Térkép kisadományi programjába. A résztvevő szervezetek a Jövőműhelyen megtervezett közös projektjeikre pályázhattak a kisadományi program keretében november 30-ig. A szervezetek mentorai folyamatosan segítették a résztvevő szervezetek közös projektjeinek kidolgozását. A szervezetek érdekérvényesítésre épülő közös projektjeiket 2023 novemberéig valósíthatták meg. A közös projektekben résztvevő szervezetek további pályázatot nyújthattak be saját szervezetük érdekérvényesítő projektjére 2023 elején.

A programba történő bevonást követően a résztvevő szervezetekkel rendszeresen szerveztünk személyes és online találkozókat, szakmai megbeszéléseket a különböző tevékenységek, programelemek mellett a mentorok folyamatosan tartották a kapcsolatot a résztvevőkkel. Emellett rendszeresen tartottunk belső egyeztetéseket a program aktuális kérdéseiről, illetve aktívan részt vettünk a projekt konzorciumi megbeszélésein.

2023. januárban beadásra, értékelésre és elbírálásra kerültek a „Civil Térkép – Kisadományi Program, Közös projektek – hálózati kezdeményezések” elnevezésű pályázati felhívás kapcsán a támogatott szervezetek projektjei. Ezt a támogatást a programban aktívan résztvevő szervezetek számára írtuk ki. Olyan projekteket vártunk, melyek közösen meghatározott ügyek, megtalált feladatok mentén való együttes kampányok megvalósítására, szerveződésre, a térségben tapasztalt problémák megoldása és a civil aktivitás erősítése érdekében jöttek létre. Négy pályázat érkezett be a felhívásra, melyek értékelését és bírálatát követően három hálózati kezdeményezés részére ítélt meg támogatást Alapítványunk kuratóriuma összesen 2.434.400 Ft értékben: http://www.karpatokalapitvany.hu/node/3134

Még ebben a hónapban „Civil Térkép – Kisadományi Program, Egyéni projektek – akciópályázatok” néven újabb pályázati felhívást hirdettünk meg a programban aktívan résztvevő szervezetek számára. Olyan projekteket vártunk, melyek helyi közügyekkel, problémákkal foglalkoznak, nincs vagy nem látszik megoldása (vagy megoldására akarat) és érdekérvényesítést, együttműködés generálást céloztak. 2023. februárban beadásra, értékelésre és elbírálásra került a négy beérkezett pályázat, részükre Alapítványunk kuratóriuma összesen 999.760 Ft értékben ítélt meg támogatást: http://www.karpatokalapitvany.hu/civilterkeppalyazatok

2023. március 19-én és március 21-én közösségszervezési workshop-ot tartottunk a „Közösségszervezéssel a helyi érdekérvényesítésért – Egyéni pályázati program” elnevezésű pályázati felhívásunk résztvevőinek Egerben. Ide olyan civil szervezetek aktív tagjainak jelentkezését vártuk, akik szeretnék feltérképezni az aktuális helyi ügyeket a településük, településrészük vonatkozásában és a közösségszervezés módszerével aktivizálni, bevonni, megszervezni a helyi lakosokat annak érdekében, hogy képessé váljanak a saját közösségük érdekérvényesítésére. A programba bevont civil szervezetek egy-egy tagját gyakorlati workshoppal, valamint csoportos és egyéni mentorálással felkészítettük a közösségszervezés módszertanának gyakorlati alkalmazására. Még ebben a hónapban a „Közösségszervezéssel a helyi érdekérvényesítésért – Egyéni pályázati program” keretében három szervezet pályázott és mindhárom részére támogatást ítélt meg Alapítványunk kuratóriuma összesen 750.000 Ft értékben: http://www.karpatokalapitvany.hu/civilterkepnyertesek

A hálózati, egyéni és a Közösségszervezés egyéni projektek résztvevőinek rendszeres mentorálási alkalmakat biztosítottunk, ahol a projektek előrehaladásával, módszertani kérdésekkel, vagy akár helyspecifikus elakadásokkal, problémákkal kapcsolatos kérdéseket beszéltünk át, segítettük a résztvevőket a folyamatban. 2023. június 2-án közös főzés alkalmával a projektek tapasztalatainak megosztására került sor Egerben.

2023. júliusában kidolgozásra, majd szeptemberben kiírásra került egy újabb pályázati lehetőség, mely a programban résztvevő azon szervezeteknek szólt, akik a közösségszervezés módszertanával feltérképezték az aktuális helyi ügyeket a településük, településrészük vonatkozásában és a közösségszervezés módszerével aktivizálták, bevonták, megszervezték a helyi lakosokat annak érdekében, hogy képessé váljanak a saját közösségük érdekeinek érvényesítésére. Október elején két helyi kezdeményezés részére ítélt meg támogatást Alapítványunk kuratóriuma összesen 540.000 Ft értékben. A nyertes szervezetek a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete és az Egri Egészség- és Környezetvédő Egyesület lettek: https://karpatokalapitvany.hu/civilterkep2023?fbclid=IwAR2QWkSZ9Dxf3EH5xwVj9lihleHYS7ZZEn_I4ayEGZu7lseCMU_rKK0NXSI

Interregionális találkozó

A két célrégióban párhuzamosan folyó munkát egy utazással és tapasztalatcserével egybekötött találkozóval zártuk le 2023 novemberében a Pest megyei Pomázon, a Civil Házban, ahol a programban részt vevő szervezetek aktivistái találkoztak egymással. Heves-, Komárom-Esztergom-, Nógrád-, illetve Pest megyéből érkeztek a résztvevők, hogy a két napos eseményen megismerjék egymás munkáját, és kapcsolódási pontokat találjanak egymáshoz. 

Interregionális találkozó Pomázon

A programot a Részvétel Hete jegyében szerveztük, amikor több Pest megyei csoport szervezett helyi eseményt. A Civil Térkép program 2024-ben is folytatódott ugyanezen régiókban, őszig tartó projekttámogatásokkal, illetve júniusban most a Pest megyeiek látogattak el tapasztalatcserére az északkelet magyarországiakhoz.

 

Szerzők: 

Havasi Norbert a Kárpátok Alapítvány-Magyarország adományi program kezelője. Tanulmányait az egri Eszterházy Károly Főiskolán és a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán végezte, és közszolgáltatási közgazdász szakon közigazgatási menedzser szakirányon szerzett diplomát. 2009-től dolgozik a Kárpátok Alapítványnál, ahol korábban a Norvég Civil Támogatási Alap közösség- és szervezetfejlesztés tématerületének kezelését, jelenleg pedig a Közös Értékeink Program pályázatainak a kezelését végzi.

Komenczi Bálint 2001-ben szerzett szociológus MA diplomát az ELTE-n. Szabadúszóként számos civil szervezetnek, oktatási, valamint pályázatkezelő intézménynek dolgozott Magyarországon. 2019 óta az Ökotárs Alapítvány állandó munkatársaként elsősorban a Civil Térkép program működtetéséért felelős. A független civil térben végzett szervező és fejlesztő munkája mellett nonformális oktatási tevékenységet végez közösségi zenei műhelyek facilitátoraként, valamint az Európai Bizottságnak értékel pályázatokat.

Móra Veronika, biológus, szervezetpszichológus, jogi okleveles környezetvédelmi szakember. 1997 óta az Ökotárs Alapítvány munkatársa, 2007 óta igazgatója. Korábban a Milieukontakt Oosteuropa, majd az Ökoszolgálat Alapítvány munkatársa volt. Az elmúlt két és fél évtizedben több civil és környezetvédő szervezet aktivistájaként vett részt kampányok, nyomásgyakorló és tudatformáló akciók szervezésében, elsősorban az ökológiai fogyasztóvédelem, a mezőgazdasági géntechnológia és a társadalmi részvétel területén. A Civil-Társ program vezetőjeként 2003 óta foglalkozik a civil szektor jogi-szabályozási környezetének fejlesztésével, de bőséges tapasztalatokkal rendelkezik a különböző adományi és pályázati programok lebonyolítását és működtetését illetően is, nem utolsósorban a Norvég Civil Támogatási Alap irányítása révén.

Rakusz Márta a Kárpátok Alapítvány-Magyarország szakmai munkatársa, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mesteroktatója Közösségszervezés szakon. Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte angol szakon, illetve közművelődési szakember képzettséggel rendelkezik. 2019-től dolgozik a Kárpátok Alapítványnál, ahol civil hálózatfejlesztéssel, közösségfejlesztéssel, közösségszervezéssel kapcsolatos projektekben működik közre.