Budapest 150 – A Budapest Brand programjai a főváros születésnapja alkalmából

2023/4

Budapest Brand – Budapest Mindenkié

A Budapest Brand Nonprofit Zrt. részben rendezvényeket szervez, részben pedig a fővárosról alkotott képet igyekszik meghatározni, ha úgy tetszik Budapest imidzsét építi, programjaira fővárosi civil szervezetek pályázhatnak. A városi közösségeket szólítják meg azzal, hogy mondják el, szerintük mi hiányzik az egyes településrészekről, hiszen a helyi lakosok és szervezetek ismerik és értik a legjobban az adott városrészt, ők tudják, hogy mire van leginkább szükség. A Budapest Brand pályázataival és programjaival ezekre az igényre reagál, igyekszik támogatást adni a helyi kezdeményezések számára.

Budapest Bejáró

A Budapest Bejáró egy városfelfedező játék, amelyet a Budapest Brand készített a főváros 150. születésnapja alkalmából. Nem csak játék, hosszú távú koncepció is – ezzel szeretnék elérni, hogy a városlakók a jól ismert és bejárt területeken túl is felfedezzék Budapest azon csodáit, amelyeket eddig nem ismertek. Egyszerűbben fogalmazva: belakják a várost.

A programban szakaszokra osztva, csomópontokból indulnak a séták, amelyek elvezetnek a város jellegzetes és érdekes helyeihez, épületeihez. A füzet letölthető, de nyomtatott formában is elérhető a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) ügyfélszolgálatain. Szabadulószobához hasonló feladatok teszik játékosabbá a felfedezést. A helyes megfejtéséket beküldők között értékes ajándékokat sorsolnak ki.

Budapest Bejáró füzet (Forrás: Budapest Te meg Én Facebook)

A Budapest Bejáró három fontos célcsoportnak készült. Legfőképpen a családokat célozták, akik e füzet segítségével együtt be tudják barangolni a várost. A másik célcsoport azok a fiatal baráti társaságok, akik számára alternatív szórakozási lehetőséget kínál e játékos sétaforma. A harmadik célcsoport pedig az idősebb párok, akiknek rengeteg emléke és tudása van a városról, most mindezt játékos formában kamatoztathatják.

Budapest 150 programok

Bár Budapest születésnapja 2023. november 17-én pénteken volt, több olyan program is kapcsolódik e jeles ünnephez, amely később is látogatható, számos projekt túlnyúlik a konkrét dátumon. Ilyen például a Budapest Nagyregény, amely 23 író munkáit szedi csokorba a 23 kerületről írt történetekkel. Érdekesség, hogy a 2024-es tavaszi fesztiválon ebből egy színpadi produkció is készül majd. Szintén november 17-én indult a Budapester: a város 150 évének megjelenítésére 150 illusztrátort kértek fel, hogy tervezzenek meg egy címlapot, amely az adott évet a legszemléletesebben mutatja be. A városháza új udvarának átadását e kiállítás megnyitójával kötötték össze.

Boldog szülinapot Budapest! (Forrás: Budapest Brand Facebook)

A Városház utcában egy passzázs nyílt, az eddig lezárt terület és a murvás parkoló helyén közösségi tér jött létre. Ezen túl ideiglenesen megnyitotta kapuit a Merlin Színház, amely épületnek később tisztázódik majd a végleges programja, funkciója. Az előadásokra az énbudapestemapp.hu applikáción keresztül lehet regisztrálni, mivel az épület befogadóképessége korlátozott. Itt állítják ki a fentebb említett 150 grafikai munkát, illetve a Budapest hősei fotókiállítást is itt tekintheti meg a nagyérdemű közönség.  Ez a tárlat olyan embereket mutat be, akik láthatatlanul, a háttérből biztosítják a város működését. A Városháza homlokzatára az Animatika stúdió közreműködésével egy filmet vetítenek, amiben régi fényképeket keltenek újra életre, megidézve a város egykori életét. Olyan képeket is láthatunk, amelyek nemrég kerültek elő egy drezdai gyűjtő gyűjteményéből. November 24-től megnyílt a Városháza parkban egy jégfolyosó, ahol kedvezményes áron lehet korcsolyázni a téli időszakban.

A 150.budapest.hu oldalon minden olyan program és projekt megtalálható, amely a rendezvénysorozat keretében valósul meg.

 

Szerző:

Dudok Dávid egyetemi tanársegéd az ELTE Társadalomtudományi Kar, Szociális Munka tanszéken. 2018-ban szerzett oklevelet az ELTE Közösségi és civil tanulmányok mesterképzésén, mindig érdeklődve figyelte a helyi közösségi kezdeményezéseket. Szülővárosában, Esztergomban immár 15 éve tagja egy kis színjátszó körnek, melyet 2020-ban egyesületté alakítottak barátaival. Jelenleg az ELTE Szociológia Doktori Iskola Szociálpolitika programjának harmadéves PhD-hallgatója, kutatási területe a közösségi kulturális intézmények társadalmiasított működési módja. Azokat az érdekes pontokat keresi, ahol a helyi civil kezdeményezések kapcsolódni tudnak a társadalmi innovációkra nyitott közművelődési intézmények programjaihoz.