A JÁRÓKELŐ a városi közösségi élet aktivistája

2023/4

Mi a szervezet fő missziója és mi a gyakorlati munkája?

A Járókelő.hu egy bárki által ingyenesen használható online közterületi hibabejelentő felület. Az alapötlet Szlovákiából származik, ott „Üzenet a polgármesternek” címmel indították el az oldalt. A kezdeményezés célja egy olyan platform létrehozása volt, amely lehetőséget kínál a városlakók számára, hogy a közterületi problémákat vagy javaslatokat eljuttassák azokhoz a szervekhez, fenntartókhoz vagy intézményekhez, amelyek az egyes ügyek felelőseiként megoldhatják a gondokat. Egy leszakadt utcai kuka, egy rosszul visszahelyezett csatornafedél vagy egy kidőlt oszlop helyreállítása nem a civil társadalom feladata. Mi járókelők azonban, akik a város szövetében élünk, gyakran észlelünk a fentiekhez hasonló problémákat, és időnként azt tapasztaljuk, hogy a megoldás sokáig várat magára. A fenntartóknak ugyanis sok esetben nincs kapacitásuk arra, hogy a felelősségükbe tartozó összes strukturális vagy infrastrukturális elemet ellenőrizzék.

A Járókelő.hu segítségével a folyamatok felgyorsíthatóak. A felhasználó részéről ehhez nem kell más, mint egy pár fotó a problémáról, egy rövid leírás és a cím, a helyszín megjelölése a térképen. Innentől kezdve az ügykezelő önkénteseink intézik az ügy megoldását, ezzel leveszik a terhet a bejelentő válláról.

Az elmúlt 11 év során közel 135.000 lakossági panaszt fogadtunk és kezeltünk. Ezekből kb. 85.000 ügy megoldódott vagy éppen megoldásra vár az illetékesek munkájának köszönhetően. Természetesen ezt nem úgy kell értelmezni, hogy már az indulás évében 8-9.000 bejelentést kezeltünk. Volt az egésznek egy fokozatos felfutása, ami mára eljutott odáig, hogy az utóbbi pár év átlagát tekintve kb. 20.000 bejelentést kezelünk 365 nap alatt. Ez óriási szám, de még közel sem értük el a plafont.

A hibabejelentő oldalunk egy, a városi kérdésekkel – mint amilyen például a fenntartható közlekedés vagy az emberközpontú várostervezés – foglalkozó bloggal is kiegészül, és külföldi jó példákat is bemutat.

Egyesületünk missziójának fontos része az élhető, élő, fenntartható és egészséges városok megismertetése a szakmával és a civil lakossággal. Ennek alapját az Egészséges utcák koncepció adja, amely egy 10 indikátoron alapuló módszertan, és a városi közterületek tervezésekor, fejlesztésekor elsődleges szempontként az emberek egészségére tett hatást veszi figyelembe.

Milyen háttere alakult ki a működésnek – vannak-e megbízható anyagi és egyéb támogatói források? Budapesten kívül mely településeken vagytok jelen – esetleg annak egy-két formája, kik a partnerek – nyilván a városlakók egyrészt, de még ott helyben kik?

Támogatóink között tudhatjuk a Market Zrt-t és a Concorde alapkezelőt, az Oszkár közösségi autómegosztót és olyan vállalatokat, amelyek a társadalmi felelősségvállalás jegyében hosszabb ideje segítik a részvételiségen alapuló, közösséget erősítő kezdeményezésünket. Ezenkívül tíz budapesti kerülettel és közszolgáltatóval is együttműködünk, ők a Járókelőtől az ingyenes alapszolgáltatáson felül kimutatásokat, statisztikákat, az ügyfélszolgálatuk fejlesztésére irányuló javaslatokat kapnak. A teljes lista a Partnereink és támogatóink oldalon elérhető: https://jarokelo.hu/tamogass/partnerek-es-tamogatok

Ezenkívül különböző pályázatokon is indulunk, és természetesen sokszor olyan magánszemélyektől is kapunk mikroadományokat, akik korábban bejelentettek valamilyen problémákat, és azt tapasztalták, hogy ezek az ügyek a jelzésük nyomán megoldódtak. A működésünkhöz a személyi jövedelemadó 1%-os felajánlása is hozzájárul.

Budapest mellett 22 településen elérhető a szolgáltatásunk, a fővárosi agglomeráció számos településén és a nagyobb megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban, többek között Budakalászon, Budaörsön, Csömörön, Debrecenben, Diósdon, Dunaújvárosban, Érd, Esztergom, Gárdonyban, Győrben, Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsen, Pilisborosjenőn, Pomázon és Szegeden. Fontosnak tartjuk, hogy a Járókelő.hu-t helyi lakosok és civil közösségek működtessék, ezért az országos terjeszkedésünket alapvetően a tőlük érkező megkereséseknek köszönhetően tudjuk biztosítani. Alapvetés, hogy azok a leginkább érdekeltek egy város problémáinak megoldásában, akik ott élnek, ismerik a helyi viszonyokat, és valamilyen fokú beágyazottsággal rendelkeznek. Például Pécsen az Emberség Erejével Alapítványnak köszönhetően kapott idén nyáron vérfrissítést a helyi ügykezelő csapatunk.

Hogy alakul a kapcsolat, nyűgnek veszik – és Ti akkor is kihajtjátok belőlük a közfeladatok ürügyén az intézkedést és az együttműködést, vagy egyértelmű örömmel veszik a megkereséseket? Esetleg előfordul, hogy helyi önkormányzat, intézmény vagy civil szervezet keresi, kezdeményezi az együttműködést?

Az elmúlt 11 évben, jó értelemben véve, sokat változott a helyzet. Míg 2012-ben a legtöbb illetékes – ha lehet így fogalmazni – kétkedve és kelletlenül fogadta a megjelenésünket a hibabejelentő platformok piacán, addig 2023-ban ott tartunk, hogy a munkánk elismeréseként egyre többen támogatják a fennmaradásunkat és fejlődésünket.

Mivel a Járókelő.hu alapvetően egy alulról jövő civil kezdeményezés, ami azon lakossági igényre ad választ, hogy a településeink megfelelően karbantartottak legyenek, a terjeszkedés során is jellemzően civilek találnak meg minket. Bár korábban volt egy-két megkeresés önkormányzatoktól, hogy induljunk el újabb településeken, ezek végül a világjárvánnyal összefüggő anyagi megszorításokkal sajnos elhaltak.

Az ügykezelői feladatról: mit kell tenniük, hogy épül ki a folyamatos megkeresés és reagálás a felvetett utcai zavarokra?

Budapesti ügykezelőink heti beosztásban, napok szerint szervezett csapatokban fogadják, és a rendelkezésre álló adatbázisok, tudástárak segítségével kezelik, majd továbbítják a beérkező lakossági panaszokat a megfelelő illetékeseknek. Az illetékesektől érkező válaszleveleket és a felhasználói visszajelzéseket szintén ők kezelik. Átlagosan 4-5 fő kezel ügyeket egy adott napon, hétfőtől vasárnapig reggel 6 és este 10 óra között, fejenként nagyjából 3 óra időtartamban. Budapesten napi átlagban 60 új bejelentés és legalább ugyanennyi válaszlevél és komment érkezik. Ezek kezelése jelentős időráfordítást igényel. A vidéki településeken sokkal kevesebb a tennivaló, van, ahol csupán egy-két önkéntesünk van, míg a korábban említett Pécsen például hatan kezelnek ügyeket.

Van-e felkészítés, későbbi csapatépítés-megerősítés az önkéntesek körében?

Az ügykezelő önkénteseink számára összeállítottunk egy „karrierutat”, ami felvételi beszélgetéssel indul, és egészen a munkavállalóvá válásig tart. Jelenleg és korábban is voltak olyan önkénteseink, akik aztán munkavállalóként folytatták.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az önkénteseink megfelelő ismeretekkel és naprakész tudással rendelkezzenek az ügykezelés során, és hogy valóban segíteni tudjanak a hozzánk forduló lakosoknak. Ezért elméleti és gyakorlati oktatásokat és workshopokat tartunk nekik, folyamatosan teszteket íratunk velük. A csapatokban mentorok segítik a tapasztalatlanabb ügykezelőket, illetve a mindennapokban egy ügykezelő koordinátor támogatja őket, és válaszolja meg a felmerülő kérdéseket.

Mivel alapvetően online tevékenységet végzünk, fontosnak tartjuk, hogy a fizikai térben is találkozzunk egymással. Havi szinten szervezünk különböző szabadidős programokat az önkénteseink számára: kirándulás, mozi, sörözés, piknik, de üzemlátogatásokon vagy előadásokon, beszélgetéseken is részt vehetnek, amikor egy-egy közszolgáltató, önkormányzat, illetékes mindennapi munkájába kaphatnak betekintést. Decemberben pedig egy karácsonyi ünnepséget és egy rövid évösszegzőt is tartunk közösen.

Milyen tartós és milyen intenzitású munkákat végeznek a segítők?

Azon szerencsés civil szervezetek közé tartozunk, amelyek hosszú évekig képesek megtartani az ügykezelő önkénteseiket. Szerintünk ez egyrészt azzal magyarázható, hogy a betanulás egy hosszabb, fokozatosan építkező folyamat, másrészt a mindennapok apró, de folyamatos sikerei, egy-egy ügy megoldása itt tartja az önkénteseinket.

Meg kell említenünk, hogy a Járókelő.hu csapata nem csupán lakossági panaszok fogadását és továbbítását végző ügykezelő önkéntesekből áll, hanem sok más pozícióban is segítik önkéntesek a Járókelő tevékenységét, ami máskülönben nem működne a szűkös anyagi lehetőségeink miatt. Felbecsülhetetlen munkát végeznek a Járókelő céljai elérése érdekében adatelemzők, adminisztrátorok, fejlesztők, fordítók, lektorok, korrektorok, jogászok. Összesen nagyjából százan vagyunk a szűk munkavállalói körrel együtt. Nem tudunk elég hálásak lenni az önkéntesek munkájáért.

Mit szerethetnek ők ebben? Kapnak-e visszajelzéseket, elismeréseket, egyáltalán valami kedvezményt a munkájukért?

Sokszor azokból lesznek önkéntesek, akiket érdekelnek a város ügyei, néhányan közülük korábbi bejelentők, akiknek pozitív élményük volt a Járókelő.hu-val, megoldódtak az általuk jelzett ügyek. Az önkéntesekeinket leginkább az motiválja, hogy hozzájárulhatnak az ügyek megoldásához, és a városokban láthatják a munkájuk eredményét, hogy akár évek óta megoldatlan problémák oldódnak meg, amelyek régóta zavaróak voltak.

Leginkább különböző programokkal, a kulisszák mögé való betekintés lehetőségével tudunk nekik olyan pluszt nyújtani, ami felfogható jutalmazásként is, amelynek a karácsonyi közös ünneplés, az éves sikerekről és érdemekről való megemlékezés szintén fontos része. Jelenleg a MOME Service Design kurzusának keretében éppen azon dolgozunk, hogy hogyan lehet fejleszteni az önkéntes élményt, a visszajelzési rendszerünket a mostani szinthez képest. Az ügykezelők monitorozása az adatbázist érintő és webfejlesztési kérdés is, ezért ennek kidolgozása izgalmas feladat lesz.

EGÉSZSÉGES UTCÁK

Mit jelent a fogalom, mitől egészséges…, mit tehetnek ez ügyben a polgárok, mit az illetékesek?

Egy utca akkor egészséges, ha befogadó környezetet teremt mindenki számára, és üldögélő, ácsorgó, sétáló és bicikliző embereket találunk ott. Ennek a szakmai alapját az Egészséges utcák várostervezési, és -fejlesztési koncepció adja, amelynek lényege, hogy minden városi közterület- és közlekedésfejlesztést egy általánosabb célrendszer alá rendel, amelynek középpontjában az emberek egészségi állapotának és életminőségének javítása áll.

Az Egészséges utcák megközelítés megalkotója Lucy Saunders brit egészségügyi és közlekedési szakértő, aki munkájáért több díjat is átvehetett. A koncepció 2011-es kidolgozását követően 2014-ben a Transport for London, a brit főváros közlekedésszervező hatósága elsőként a hétköznapokban is alkalmazta az Egészséges utcák megközelítést.

A megközelítés alapja tíz, az utcákat használó emberek élményére összpontosító, úgynevezett Egészséges utca jellemző. Ezek közül a két legfontosabb; Mindenki otthon érzi magát és Az emberek szívesen sétálnak és bicikliznek. A nyolc további jellemző azokra a lényegi összetevőkre mutat rá, amelyek a két legfőbb jellemző megerősítéséhez szükségesek. Lemenni az utcára olyan élmény, ami az ember összes érzékszervére hatással van, így szükségszerűen a különböző jellemzők is összefüggenek egymással. Például, ha az utca nagyon zajos, akkor az emberek nem érzik magukat jól, aminek következtében talán nem is szívesen sétálnak vagy ülnek biciklire.

Az Egészséges utcák koncepció lényege, hogy olyan szempontokat határozott meg, amelyek mindenki számára könnyen értelmezhetőek. Az emberek érzik, hogy nem komfortos a tér számukra, ha csak áthaladnak az utcákon, de nem akarnak ott tartózkodni hosszabb ideig. Sokszor ők is felismerik az okokat, például, hogy keskeny a járda, szemetes az utca, kevés a zöldfelület, nincs elég árnyék, és ezeket jelzik is a Járókelő hibabejelentő felületén. Ezeket a problémákat, hiányosságokat nagyon könnyen meg lehet feleltetni az Egészséges utcák szempontjainak. Például a szűk járda miatt Az emberek szívesen sétálnak és bicikliznek indikátor részben nem teljesül. Aktív bejelentőként sokat tehetnek azért az állampolgárok, hogy az utcák, a közterek egészségesebbek legyenek.

Az Egészséges utcák értékelési rendszerének budapesti módszertanát Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. dolgozta ki 2022 nyarán. Ebben a folyamatban az egyesületünk is közreműködött: véleményezte a módszertant, és javaslatokat fogalmazott meg a szempontrendszer helyi viszonyokra történő átültetése kapcsán.

Vannak-e sajátos hangsúlyok, amitől erősödik ez az érzése a helyben élőknek? A Damjanich programot pár sorban jó lenne bemutatni!

A helyben élő embereknek különösen fontos, hogy a lakókörnyezetük minél jobban megfeleljen az Egészséges utcák szempontrendszerének. Például, ha vannak változatos, különböző korosztályok számára is élvezhető programok, akkor teljesül a Van mit látni és csinálni indikátor. Ezáltal van egy közös indok, amiért a szomszédos lakók lemehetnek az utcára, és ott időt tölthetnek együtt. Ez pedig nagyban hozzájárul a helyi közösség épüléséhez, hisz lehetőséget biztosít a szomszédaink megismerésére, jó viszony kialakítására.

Az „Egy másik Damjanich” egy ideiglenesen kialakított városi tér, közösségi hely és programsorozat a Damjanich utca egyik szakaszán. A projekt célja, hogy alternatívát mutasson arra, hogy hogyan lehet emberközpontú, funkciódús és egyben izgalmas egy városi közterület, ha nem csak gépjárművek közlekedésére és parkolására használjuk. Hat parkolóhely helyén olyan elemek kihelyezésével és programok szervezésével alakítottunk ki egy ideiglenes teret, amelyek segítenek azt élhetőbbé, élőbbé és egészségesebbé tenni. Ennek alapját is az Egészséges utcák várostervezési- és fejlesztési koncepció adja.

Az ideiglenesen kialakított városi területre kültéri bútorokat helyeztünk ki: a Főkert és a Fővárosi Önkormányzat által tervezett lazacszékeket, illetve szalmabálákat, raklap-elemekből készült elválasztó- és pihenőszigeteket, piknikasztalokat és fényeket a hangulatos esti programokhoz.
Három héten át kínálunk programokat, közösségi eseményeket, amelyek remélhetőleg sokak számára nyújtanak majd lehetőséget szórakozásra, együttlétre, és izgalmas alternatívát mutatnak arra, hogy mire is használhatjuk a közterületeinket.

Egyesületünk működteti az Egészséges utcák weboldalt, ahol megtalálható többek között az eredeti Egészséges utcák kiadvány magyar változata.

 

Péterfi Ferenc kérdéseire összeállította a Járókelő csapata