Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the fevr domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/adattar4/public_html/joomla30/wp-includes/functions.php on line 6114
További adalékok a kutatáshoz III. - egyéni látásmód, egyéni szempontok az együttműködés tükrében - Közösségfejlesztők egyesülete

További adalékok a kutatáshoz III. – egyéni látásmód, egyéni szempontok az együttműködés tükrében

A fókuszcsoportos kutatás, valamint kérdőíves felmérésen túl egyéni interjúkat is készítettünk a járásban élő és a járásban is dolgozó szakemberekkel. Interjúalanyaink tehát olyan, közszolgáltatást végző szakemberek, akik a térségben is élnek, “helyinek” vallják magukat. Ez egy fontos kritérium volt, amelyre korábbi bejegyzésünkben már utaltunk.

Elemzésünk folyamán elsőként azt vizsgáltuk, hogy interjúalanyaink, az együttműködések bemutatása során hogyan hivatkoznak a társadalmi viszonyokra, hogyan látják, érzik a helyi viszonyok hatását a munkájukban. Majd megnéztük, hogy hogyan hat az együttműködésekre (kialakítására, fenntartására, minőségére) a térségről kialakított személyes kép, az, hogy ők maguk hogyan működnek a térségben, hogyan látják azt munkájuk, vagy akár mindennapi életük során. Kíváncsiak voltunk, mennyire tekintik erőforrásnak az együttműködést, milyen előnyeit, hátrányait látják munkájuk vonatkozásában, és nem utolsó sorban, hogy milyen is a „jó” együttműködés.

“A projektek szállnak, ez látható, de hogy hova mennek, azt még nem látjuk…” - A járásban a szociális szolgáltatásokat érintő együttműködéseket “behálózzák” a különböző típusú projektek, amelyek éppen arra hivatottak, hogy reagáljanak a helyi társadalmi problémákra. Így nem meglepő, ha interjúalanyaink által fenntartott együttműködések többsége is ezekhez a projektekhez kötődnek. Továbbá az eredmények közül kiemelendő az is, hogy a szakemberek hangsúlyozták a járáson belüli, az egyes települések közötti anyagi különbségeket, amelyek, véleményük szerint, az önkormányzatok között a pénzügyi tőke egyenlőtlensége által jönnek létre. Ennek megoldását egy valódi járási összefogásban látják, amely egy járási szintű együttműködésen alapulna. Így a milyen a jó együttműködés kérdésre adott válaszok tanulságaiból röviden azt emelném ki a válaszok közül, hogy hálózati jellegű, tehát kiterjed az egész járás szintjére.