A Közösségfejlesztők Egyesületének 2016 januárjában alakult szakmai műhelye egy aktuális ügyre reagálva kezdte meg szakmai működését: a közösségfejlesztés szakmai hozzájárulását vizsgálja a hazai intézmény férőhely kiváltási folyamatban.
2011 óta zajlik hazánkban a nagy intézmények kiváltása, s ezzel egyidejűleg az önálló életvitel támogatása, támogatott lakhatási formában, ahol (ideális esetben 6-12 férőhelyes) önálló háztartásokat alakítanak ki lakókörnyezetbe integráltan.
Célcsoportunk:
– résztvevő érintett személyek (fogyatékos, pszicho-szociális fogyatékos, illetve hajléktalan emberek)
– helyi szomszédság
– korábban a nagyintézményben dolgozó szakemberek
AZ előző támogatási szakaszban hat nagy létszámú állami és egyházi intézmény volt érintett a férőhely kiváltási folyamatban (701 férőhely – 6db lakócentrum, 40 db lakóotthon és 19 db lakás került kialakításra), melynek munkálatai 2015-ben zárultak. Az érintett települések: Szakoly, Berzence, Bélapátfalva, Szentes, Kalocsa, Mérk.
A következő projektidőszak 2015-2020-ig tart, amelynek szakmai támogatása az EFOP-1.9.1 Szociális intézményi férőhely kiváltási szakmai koordinációs műhely kialakítása című projekt keretében valósul meg, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, valamint a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai irányítása alatt, partnerségben a Kézenfogva Alapítvánnyal.
A közösségfejlesztésen alapuló intézményi férőhely kiváltási folyamat célja egy jól működő, egészséges és társadalmi hálózatok által mozgósított közösségi tőke kiépítése az egyén új lakóhelyén.
A 2016 januárja óta szerveződő szakmai tagozat valójában két műhelyt fed le. A Közösségfejlesztők Egyesületének tagjait érintő belső szakmai működés különválik a szakmaközi műhelymunkától.
„Befogadás” szakmaközi műhely
A 2016 februárja óta havi rendszerességgel szerveződő szakmai nap elsődleges célja az intézményi férőhely kiváltási folyamatban érintett kulcsszereplők bevonása, valamint szakmai együttműködésének kialakítása. A műhely szervezői felismerték, hogy a közösségi alapú szolgáltatások, valamint a lakókörnyezetbe integrált támogatott lakhatási szolgáltatások kialakítása során eddig kevés hangsúly helyeződött a társadalmi befogadás közösségi szintű elősegítésére. Az előző kiváltási folyamat általános tanulsága, hogy a befogadó társadalom érzékenyítése, a szakmai támogatói kör közösségi szintű gondolkodása, valamint a kiköltöző érintettek közösségi részvételének elősegítése hiánypótló elemei a nagyintézmények felszámolásának. Márpedig mindezek nélkül nehezen alakulhat ki a fogyatékossággal élő emberek társadalmi befogadása.
Így a szakmai műhelynapok alapvetően arra irányulnak, hogy feltárjuk a közösségfejlesztés lehetséges szereplehetőségeit, hatékony hozzájárulását az intézményi férőhely kiváltási folyamathoz. A fogyatékossággal élő emberek társadalmi befogadásával foglalkozó szakmaközi műhely tagjai lényegében lefedik az e területen dolgozók és érintettek körét: társadalomkutatók, szakmai és érdekvédő civil szervezetek tagjai, valamint minisztériumi intézmények munkatársai.
Belső szakmai műhely
A belső szakmai műhely igénye a második szakmaközi műhelynapot követően fogalmazódott meg a Közösségfejlesztők Egyesületének tagjaiban. Úgy éreztük, hogy szükséges egy belső műhelymunka is, hogy a szakmaközi munkához sikeresen, egységes szakmai fellépéssel tudjunk csatlakozni. Fontosnak érezzük, hogy ténylegesen megismerjük a kiváltási folyamat egyes elemeit, menetét. Eddigi tapasztalatok híján mindezt egy belső szakmai műhely keretében látjuk megvalósíthatónak, melynek tagjai közösségfejlesztésben dolgozó szakemberek.
Közösségi munka az akadályozottságban élők befogadásáért
Alapvetések
Szakmai programok
Szakmai támogatás
Tagozati kapcsolat
Szakirodalom