fbpx

Szakmai blog

Számok és körvonalak – avagy a projekt hivatalos keretei

A számok A kedvezményezett neve: Közösségfejlesztők Egyesülete A projekt címe: Közösség alapú szolgáltatások fejlesztése és a szakellátással való összekapcsolása kistelepüléseken A szerződött támogatás összege: 48 525 290 Ft A támogatás mértéke (%-ban): 100 % A projekt tervezett…

A stáb és a nemzetközi társak

Egyesületünk közel 30 éves szakmai múltra tekint vissza. Országos szakmai szervezetként közel 70 egyéni és 15 szervezeti tagot tartunk számon. Jelen projektben lehetőséget kaptunk arra, hogy – a munka adta feladatokhoz arányosan – viszonylag nagyszámú…

Közösségek szolgálatában kistelepüléseken – szakmai blog

Közösségek szolgálatában – ez a nem-hivatalos neve annak a munkának, amelyre két évre szerződtünk. Szakmai blog – így neveztük el azt a formát, amelyben nagyjából heti rendszerességgel erről a munkáról honlapunkon hírt adunk. A közösségfejlesztés erőssége, hogy…

Ami eddig történt: szervezeti és szakmai előzmények a térségben

Egyesületünk, országos szervezetként a helyi szintű fejlesztési folyamatok során is egyre inkább érzékelte a társadalom működését befolyásoló strukturális problémákat az ország elmaradottabb területein. A fokozódó szakmai figyelem eredményeként döntöttünk úgy, hogy telephelyet létesítünk Borsod-Abaúj-Zemplén megye…

A feladat, amiben szerepet vállaltunk

Magyarországon a vidéki térségekben ott a legsúlyosabb az intézmények, szakemberek, szolgáltatások hiánya, ahol az esélyegyenlőtlenségek enyhítéséhez a legtöbb segítségre lenne szükség. A szakemberek hiánya miatt a térségekben dolgozó szakemberek nagyon leterheltek. A szolgáltató intézményrendszer forráshiányos,…

A feladat helyi vonatkozása

A Gönci járás (18 722 fő) Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi, Szlovákiával határos részén fekszik. Az ország 174 járása közül a legutóbbi adatokat vizsgálva a gönci végzett az utolsó helyen a leghátrányosabb helyzetűek sorában. A térség két…

Alapozás

Ez nem egy pályázatíró cég által írt „tucatprojekt”. Magunk dolgoztuk ki a szakmai tervet, ismerve a kistelepüléses térségek, és konkrétan a Gönci járás problémáit – elköteleződve a közösségi megoldások mellett. Amikor nyert a pályázat és…

Rendszerek a papíron – működés a gyakorlatban

A helyismeret sok mindent magában foglal. A helytörténetet is, sok évre visszamenően. A Gönci járás jelene nem érthető meg a múltja nélkül: ennek a térségnek Kassa volt „a” városa. És nem csak ez lett mesterségesen…

Kutatás és részvétel

Közösségfejlesztőként nagyon nehéz úgy terveznünk, hogy ne a részvételt helyezzük a középpontba. Mondhatjuk, ez valamiféle szakmai ártalom, azonban mi inkább a pozitív hozadékaira gondolunk. Így kutatásunkban sem szeretnénk a helyiek részvételét nélkülözni, sőt mi több,…

Mi a célunk a részvételi kutatással?

Kutatásunk során igyekszünk lehetőséget teremteni arra, hogy a kutatás aktív résztvevői egy lépést visszalépve a mindennapi munkájukból, közösen vizsgálják meg azokat a szituációkat, amik a mindennapjaikban megjelennek. Sőt mi több, ebből a távlati nézőpontból, közösen…

Konzultáció a terepen

Miután a világhálón elérhető ismeretekből felkészülve megvolt az alapvető tudásunk a közszolgáltatások rendszeréről és helyi intézményeiről, eljött az ideje, hogy helyben is tájékozódjunk. A régi munkakapcsolatoknak köszönhetően egy kisebb körben, közvetlen hangulatban beszélgettünk a járás…

Odafordulás

A projekttevékenység jellemzően műhelyekből áll, ahol a helyi szakemberekkel közösen kutatunk, gondolkodunk. Miután megismertük a helyi közszolgáltatások rendszerét és szereztünk némi helyismeretet, folytathattuk volna azzal, hogy megszervezzük az első műhelyt. A címlisták megvannak, csak kiküldjük…

Az országhatáron is túl

Transznacionális - olvashatjuk a pályázati kiírásban. Külföldi partnereket bevonó - áll a feladatok sorában. Laza együttműködéses - amikor a kereteket nézzük. Esély - amit pedig mi látunk. Esély a tanulásra, a nézőpontok tágítására, az inspiráló…

Ezúttal az országhatáron innen

Az előző (első) találkozón azzal váltunk el külföldi partnereinktől, hogy az addig megismertekre alapozva megpróbálják egy idevalónak gondolt jó gyakorlatukat megosztani velünk. Készült hozzá sablon, lett közös felület a feltöltéshez, adtunk határidőt is, de valahogy…

Abaújszántó: a történet másik vég(let)e

Bár a járás közigazgatási központja és egyúttal névadója Gönc városa, a térség másik meghatározó települése a tokaji borvidék kapujában található Abaújszántó.  A járás ilyetén kétpólusossága már a projekt elindulását jelentő, helyi szakemberekkel folytatott beszélgetésekben is…

Kitekintés

Az ember általában saját világába van zárva. A magánéletben is tapasztaljuk, mennyi hozadéka van annak, ha ebből a világból ki tudunk lépni. Mennyi ötletet össze tudunk gyűjteni. Mennyi visszajelzést kapunk, amelyből építkezhetünk, töltekezhetünk. Egy problémát,…

Projekttalálkozó – Miért is találkozzunk?

Amikor az egyik, leghátrányosabb járásban dolgozik az ember, hamar rájön, hogy sokan szeretnének segíteni, sok erő és pénz koncentrálódik a térségben, mégis nagy a zűrzavar. Ez egyrészt abból adódik, hogy rengetegen dolgoznak ugyan a térség…

Kitekintés II. – Hát még a civilek

Ha azt mondjuk, hogy a kistelepüléseken dolgozó szakemberek nehéz helyzetben állnak helyt – akkor mit mondjunk az itt működő civil szervezetekben tevékenykedőkre? Nem is beszélve azokról a helyi szakemberekről, akik helyi civil szervezetben is aktívak……