fbpx

Kitekintés XXII.: Ugyanaz a projekt máshol, máshogyan – egy jó konferencia titka

A Zalai Falvakért Egyesület projektzáró műhelykonferenciája jó példája volt annak, amit magunk is képviselünk: a mindent átható közösségi szemléletnek: a kétnapos esemény a tudásmegosztásnak, közös gondolkodásnak és a közös tanulásnak nyújtott terepet.

A résztvevők különböző helyekről és szerepekben érkeztek: az egyesület széles tagsága, a partner külföldi szervezetek, a projektbe meghívott szakértők (jellemzően közösségi szakemberek) és a Közösségfejlesztők Egyesülete „Közösségek szolgálatában – kistelepüléseken” projektje képviseltette magát, előadóként pedig Kovách Imre vidék- és településszociológus segített a gyakorlatot, a személyes tapasztalatokat számokkal, tendenciákkal, összehasonlító elemzésekkel szembesíteni, a gondolkodást pedig új szempontokkal és megközelítésekkel gazdagítani. Az ő előadása mellett a Csallóközből, Mezőségből, Székelyföldről, Lendva térségéből és Magyarországról érkező jó gyakorlatok bemutatása, a jó együttműködés receptjét kereső kutatás fontosabb megállapításai, valamint – részünkről – a közösségi alapú szolgáltatások koncepciójának ismertetése jelentette a tudásbevitelt. Legalább ekkora arányban adott azonban lehetőséget a program a hallottak további részleteinek kibontására és megvitatására, megbeszélésére, továbbgondolására kiscsoportos munka keretei között. Így jöhetett létre az a „végeredmény”, hogy mindenki tudásban, gondolatokban, ötletekben, kapcsolatokban gazdagabban, inspirálódva, feltöltődve fejezte be a konferenciát – köztük a szervező projekt- és házigazda Zalai Falvakért Egyesület is. A műhelykonferencia ugyanis azt a szervezeti célt is szolgálta, hogy az egyesület tevékenységét még inkább a személyes és helyi közösségi szükségletekhez, azok eredményes támogatásához tudja igazítani.

S hogy az olvasók se maradjanak tanulságok nélkül, a következő bejegyzésben eláruljuk a jó együttműködés titkos összetevőit is.

Betűk méretezése
Kontraszt