fbpx

Kitekintés XXI.: Észak-abaúji fészek: a FÉSZAK

A „Fogadó” Észak-Abaúji Közösségfejlesztők Köre Egyesület (FÉSZAK-KÖR) története sok mindenre jó példa. Két éves közös munka után a FÉSZAK 2007-ben, a Gönci járás egy részét lefedő mikrorégió települései képviseletének részvételével alakult. Önmagukat így határozzák meg „Nem csak települések képviselői, nem csak barátok, nem csak hasonló érdeklődésűek, nem csak azonos élethelyzetűek, nem csak hasonló anyagi helyzetűek, nem csak hasonló képzettségűek, nem csak munkanélküliek vagyunk, bár ezek is – viszont hasonló vélekedésűek abban, hogy szerintünk a jobb megoldások midig a közösségibbek!”

A FÉSZAK megalakulása jó példa arra, hogy egy külső közösségfejlesztő támogatás milyen eredményességgel tudja tudatossá és tervezetté tenni az addig „ösztönösen meglévő szándékokat”.

Jó példa a FÉSZAK arra is, milyen fontos erőforrást tud jelenteni egymás számára aktív közösségi emberek településeken túlmutató csoportja. Egymás településeinek, munkájának megismerése mindkét fél számára inspiráló, ráadásul a közös gondolkodás és közös munka alapját jelenti.

Jó példa a FÉSZAK arra is, hogy egy civil szövetség biztos anyagi háttérrel, tagjainak munkát biztosítva bázisa tud lenni a térség közösségi szemléletű fejlesztésének, de a projektkeretek ennek állandóságát, egymásra épülését nem tudják biztosítani. A civil szervezeti háttér ugyanakkor a biztos anyagi hátteret nyújtó projektek nélkül csak a tagok korlátozott kapacitását teszi elérhetővé, amely lelassítja a működést, ezzel is hozzájárulva a tagok kiábrándulásához. És ilyenkor megint jól jön egy külső impulzus, amely a közös értékeket és eredményeket felidézve megerősíti a közösséget, s megalapozza az újtatervezést.

Tanulmányút: Jógyakorlat-látogatás a „Fogadó” Észak-Abaúji Közösségfejlesztők Köre Egyesület (FÉSZAK-KÖR) tevékenységének megismerésére (Abaújvár, Hidasnémeti, Telkibánya, 2019. november 4.)

Betűk méretezése
Kontraszt